Podsumowanie długiego weekendu na olsztyńskich drogach

2022-06-20 18:50:24(ost. akt: 2022-06-20 15:36:42)

Autor zdjęcia: policja

Zakończył się długi czerwcowy weekend. Od czwartku do niedzieli funkcjonariusze wezwani byli do 27 kolizji drogowych. Niestety nie zabrakło również osób, które wsiadły za kierownicę pod wpływem alkoholu czy za mocno wciskały pedał gazu. Osoby, które zlekceważyły przepisy drogowe spotkały się z konsekwencjami.
W środę (15 czerwca) policjanci z olsztyńskiej drogówki na ul. Partyzantów zauważyli kierującego osobową mazdą, który poruszał się buspasem, co stanowiło wykroczenie. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać auto do kontroli. Policjanci zaraz po podejściu do kierowcy wyczuli silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 51-latka ponad 1 promil alkoholu. Oprócz tego po sprawdzeniu kierującego w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna poruszał się autem bez aktualnych badań technicznych i polisy OC. Funkcjonariusze zatrzymali 51-latkowi prawo jazdy. Mężczyzna wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie po alkoholu. Grozi mu za to kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za szereg popełnionych wykroczeń drogowych.

Tego samego dnia (15 czerwca) policjanci na ul. Żurawiej w Olsztynie zatrzymali do kontroli mercedesa, którego kierujący jechał z prędkością 91 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. 45-latek stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Dodatkowo został nałożony na niego mandat w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

W czwartek (16 czerwca) policjanci na ul. Kołobrzeskiej zauważyli bmw, za którego kierownicą siedziała kobieta – funkcjonariusze podejrzewali, że może nie posiadać uprawnień do kierowania pojazdami. Po zatrzymaniu do kontroli potwierdziły się przypuszczenia mundurowych. Okazało się, że 21-latka nie ma prawa jazdy. Ponadto wyszło na jaw, że kobieta ukrywała się przed wymiarem sprawiedliwości, ponieważ nie opłaciła zasądzonej grzywny. 21-latka po uregulowaniu zaległości została zwolniona. Z kolei za kierowanie pojazdem bez uprawnień odpowie przed sądem.

Kilka godzin później (16 czerwca) funkcjonariusze interweniowali przy nietrzeźwym siedzącym za kierownicą osobowej skody. Policjanci podczas patrolu ulic miasta w pobliżu dworca PKP zauważyli dwie osoby, które podejrzewali, że są pod wpływem alkoholu. Po chwili oboje wsiedli do auta i próbowali odjechać. Policjanci natychmiast zareagowali i zatrzymali auto do kontroli drogowej. W pojeździe znajdował się 32-letni kierowca oraz 35-letnia pasażerka. Badanie alkomatem wykazało ponad 1 promil alkoholu. Okazało się, że mężczyzna wybrał się w podróż mimo sądowego zakazu, a pojazd, którym się poruszał, nie miał aktualnych badań technicznych. 32-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz na sądowym zakazie. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek (17 czerwca) policjanci interweniowali wobec kolejnego nietrzeźwego kierującego, tym razem hulajnogą elektryczną w rejonie skrzyżowania ul. Krasickiego i Synów Pułku. W organizmie 22-latka krążyły blisko 2 promile alkoholu. Ze względu na jego stan mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień. Ostatecznie 22-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych.

W niedzielę (19 czerwca) funkcjonariusze z Olsztyna zatrzymali kolejnego pirata drogowego. Tym razem na al. Warszawskiej. 25-letni kierujący osobowym mercedesem jechał z prędkością 144 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.