Szef NATO dla "Bilda" jednoznacznie: Nie możemy przestać wspierać Kijowa. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie może potrwać lata

2022-06-19 12:58:35(ost. akt: 2022-06-19 13:01:14)
sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Autor zdjęcia: wpolityce.pl

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie może potrwać lata; nie możemy przestać wspierać Kijowa, nawet jeżeli cena tej pomocy jest wysoka nie można jej porównywać z ofiarą Ukraińców - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”.
Szef NATO dla „Bilda”: wojna na Ukrainie może trwać latami, musimy wspierać Kijów.
Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko te związane ze wsparciem militarnym, ale również te wynikające z rosnących cen energii i żywności. Ale: nie możemy tego porównywać z życiem wielu osób, ceną którą Ukraińcy musza płacić każdego dnia

— zaznaczył szef NATO.

Dodał, że „jeśli Putin nauczy się z tej wojny, że może postępować tak, jak po wojnie z Gruzją w 2008 r. i po zajęciu Krymu w 2014 r. zapłacimy znacznie wyższą cenę”.

Szef NATO: Ukraińcy dzielnie bronią się w Donbasie


W wywiadzie z niemieckim dziennikiem Stoltenberg ocenił również, że Ukraińcy dzielnie bronią się w Donbasie, chociaż wojska rosyjskie są coraz bardziej brutalne.

Z bardziej nowoczesną bronią wzrasta prawdopodobieństwo, że Ukraińcy będą w stanie znów wyprzeć wojska Putina z Donbasu

— uzupełnił.
Sekretarz generalny zaznaczył, że NATO będzie nadal wspierać Ukrainę, ale nie wyśle do tego kraju swoich żołnierzy. Podkreślił, że Sojusz wzmocnił swoją obronę i obecność w regionie, co ma być „jasnym sygnałem dla Moskwy, by nie było nieporozumień dotyczących naszej gotowości”. Przekazał również, że chociaż „nie obserwujemy” wyższego poziomu gotowości rosyjskich sił nuklearnych, straszenie bronią jądrową przez Rosję jest „niebezpieczne i nieodpowiedzialne”.

Pytany o przyszłą politykę NATO wobec Rosji w kontekście nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która ma zostać przyjęta na zaplanowanym na koniec czerwca szczycie w Madrycie Stoltenberg odpowiedział: „kiedy zmienia się świat, zmienia się i NATO. A świat stał się bardziej niebezpieczny. Oświadczymy, że Rosja nie jest już partnerem, lecz zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, pokoju i stabilności.

za zgoda wpolityce.pl
Fot. wPolityce

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ewa Kurowska #3101857 19 cze 2022 15:22

    Niech sobie ten bezpieczny, najedzony i bogaty człowiek wykalkuluje, jak długo wytrzymają "wspieranie" Ukrainy wygłodzone, zabiedzone, zadłużone społeczeństwa zachodu żyjące w upadającej gospodarczo UE.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  2. XXX #3101850 19 cze 2022 13:55

    Przez wasze wsparcie polski Polak płaci za paliwo 8 zł i wszystko wskazuje na to ze bedzie płacił zaraz 10. Chcecie wspierać, wspierajcie z własnej kieszeni. Duda, Obajtek, Morawiecki, Sasin i KAczyński. Polacy też potrzebują wsparcia bo zarabiają 2200 a muszą kupić węgiel za 3000.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz