Piotr Sułkowski wygrał konkurs na dyrektora Opery Krakowskiej

2022-06-18 18:30:22(ost. akt: 2022-06-18 18:36:25)
Piotr Sułkowski

Piotr Sułkowski

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Obecny dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - Piotr Sułkowski - wygrał konkurs na dyrektora Opery Krakowskiej. Spośród uczestników, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu zdobył największą ilość punktów.
Kandydatura Piotra Sułkowskiego została wyłoniona bezwzględną większością głosów komisji konkursowej, dzięki czemu stał się kandydatem na dyrektora Opery Krakowskiej. Zarząd Województwa Małopolskiego pozytywnie rozpatrzył rekomendację komisji konkursowej.

Posiedzenia Komisji Konkursowej odbyły się w dwóch etapach - 27 kwietnia oraz 31 maja. Spośród dwóch uczestników, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, Piotr Sułkowski był najlepszym z aspirujących na to stanowisko. Uzyskał najwyższą liczbę punktów. Oznacza to, że najprawdopodobniej wraz z nowym sezonem zostanie dyrektorem Opery Krakowskiej.

Piotr Sułkowski pochodzi z Krakowa. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunkach: Dyrygentura oraz Wychowanie Muzyczne. Jest absolwentem kursów dyrygenckich w Niemczech i USA. W 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Przez 12 lat był związany z Operą Krakowską w Krakowie jako dyrygent oraz dyrektor artystyczny, a już od 11 lat jest dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Za jego kadencji stolica Warmii i Mazur zaistniała mocniej na muzycznej mapie Polski. Od 12 lat jest również wykładowcą w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie w klasie dyrygentury.

Piotr Sułkowski jest także członkiem polskich i międzynarodowych komisji konkursów muzycznych, współpracuje z orkiestrami w kraju i zagranicą. Przygotował wiele premier operowych, w tym prawykonań. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Statuetki św. Jakuba, Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi oraz Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Prace związane z konkursem na nowe stanowisko rozpoczęły się 16 lutego bieżącego roku. Do tej pory instytucją kierował Bogusław Nowak nieprzerwanie od 2007 roku, wcześniej zajmował to stanowisko przez trzy lata, między rokiem 2001 a 2004. Jego kadencja skończy się 31 sierpnia 2022 roku.

Zmiana miejsca zatrudnienia Piotra Sułkowskiego nie jest jeszcze przesądzona. Jeśli obecny dyrektor największej placówki muzycznej regionu zdecyduje się na objęcie stanowisko dyrektora Opery Krakowskiej, będzie to dużą stratą dla warmińsko-mazurskiej kultury.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janek #3101869 19 cze 2022 21:19

  Ciekawe czy nowy dyrektor podoła zadaniu naprawienia krzywego chodnika wokół Filharmonii? Zasługi artystyczne to jedno, a życie codzienne to drugie. Praktyka pokazuje, że jest to jednak od wielu lat zadanie karkołomne, a przecież codziennie przechodzi tamtędy sporo przechodniów, więc o stłuczenia i skręcenia nie trudno, szczególnie w okresie zimowym. Czy koszt zlecenia takiej naprawy jakiejś firmie od układania chodników to tak wielkie i trudne przedsięwzięcie...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tokyo #3101849 19 cze 2022 13:25

  Panie Profesorze bez Pana to będzie tylko prowincjonalna filharmonia. Pan ją stworzył, za to ogromny szacunek i podziękowania. Dziękuję Panu za to, że niezależnie od klasy i koloru politycznego urzędników, którzy uwielbiali lansować się w Filharmonii - Pan zawsze prezentował najwyższą klasę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3101821 18 cze 2022 18:47

  Szkoda

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz