Minister obrony Ukrainy nie ma wątpliwości: Nowe dostawy broni z USA pomogą odzyskać terytoria okupowane przez Rosję

2022-06-17 18:53:36(ost. akt: 2022-06-17 18:56:09)
Lloyd Austin/Ołeksij Reznikow

Lloyd Austin/Ołeksij Reznikow

Autor zdjęcia: PAP/wpolityce.pl

Nowe dostawy broni z USA pomogą Ukrainie odzyskać terytoria okupowane przez Rosję, w tym Krym i Donbas – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w czwartek przez stację CNN. Dodał, że Rosja liczyła na opanowanie Kijowa w 12 godzin.
Wyzwolimy wszystkie nasze terytoria, wszystkie, w tym Krym. Krym jest dla Ukrainy strategicznym celem, ponieważ jest ukraińskim terytorium (…) Ale będziemy to robić krok po kroku

— powiedział Reznikow w wywiadzie udzielonym CNN w Brukseli.

Minister wyjaśnił, że pierwszym krokiem będzie stabilizacja sytuacji w terenie, a następnie wypchnięcie wojsk rosyjskich na pozycje zajmowane przed inwazją. Dopiero wtedy Ukraina będzie rozmawiała z partnerami o wyzwalaniu terytoriów okupowanych wcześniej, w tym Krymu – dodał.


Reznikow powiedział również, że przy jednym z poległych oficerów armii rosyjskiej znaleziono dokument przedstawiający cele militarne Rosji. Wynika z niego, że liczyła ona na opanowanie Kijowa w ciągu pierwszych 12 godzin inwazji.

Myśleli, że będą w centrum Kijowa w 12 godzin

— powiedział minister.

Naiwne oczekiwania Kremla


Zaznaczył, że Kreml naiwnie spodziewał się również, że ukraiński rząd ucieknie ze stolicy w ciągu 72 godzin.

Szczerze mówiąc, nasi partnerzy z różnych stolic świata też byli naiwni. Mówili nam: „inwazja jest nieunikniona, a wy padniecie. Macie tylko 72 godziny”. Dlatego nie dali nam ciężkiej broni

— podkreślił.

Dodał, że dopiero po wyzwoleniu obwodu kijowskiego w marcu zachodni partnerzy zaczęli przekazywać Ukrainie cięższą broń.

Ukraińscy urzędnicy zapowiadali, że nie użyją otrzymanej od USA broni, by atakować cele wewnątrz Rosji, ale Ukraina nie uznaje Krymu za rosyjski

— zauważa CNN.

Reznikow podkreślił, że stanowisko Kremla na ten temat nie ma znaczenia, ponieważ Rosjanie będą też uznawali Chersoń, Mariupol czy Zaporoże za własne terytorium.

Ale to są ziemie ukraińskie, Krym też jest ukraiński, bez względu na wszystko

— powiedział.
Na pytanie o ofiary wojny po stronie ukraińskiej Reznikow nie podał konkretnej liczby, ale wyraził nadzieję, że jest ich mniej niż 100 tys. Podał również w wątpliwość szacunki władz USA co strat rosyjskich. Amerykanie oceniali, że zabitych zostało 16 tys. żołnierzy rosyjskich, ale według Reznikowa ich liczba jest znacznie wyższa.

za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pamięć Katynia #3102085 23 cze 2022 22:10

    https://www.youtube.com/watch?v=QBVv7zMl ksY

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Pamięć Wołynia #3102083 23 cze 2022 21:20

    https://www.youtube.com/watch?v=KDK2AVGo bdA

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz