Chiny popierają Rosję

2022-06-17 06:44:49(ost. akt: 2022-06-17 07:36:08)
Chiny

Chiny

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak podaje "The Moscow Times" chińska telewizja państwowa poinformowała, że podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem, Xi Jinping zapewnił o "dalszym wsparciu dla Rosji w kwestiach dotyczących podstawowych interesów i głównych problemów, takich jak suwerenność i bezpieczeństwo".
Od początku inwazji Rosji w Ukrainie Putin i Xi Jinping rozmawiali(oficjalnie) dwukrotnie. Po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę, Chiny nie potępiły tych działań oraz nie przyłączyły się do sankcji nakładanych na Rosję
Przywódca Chin Xi Jinping chwali "dobre tempo rozwoju" stosunków między krajami. Polepszenie relacji Xi Jinping dostrzega od początku roku, a to, co Rosja robi w Ukrainie, chiński przywódca nazywa "globalnymi zawirowaniami".

"Pekin jest gotów zintensyfikować strategiczną koordynację między dwoma krajami — miał powiedzieć Putinowi Xi Jinping oraz zapewnić, że jego kraj jest "gotów wzmocnić komunikację i koordynację z Rosją w organizacjach międzynarodowych", a także "popchnąć porządek międzynarodowy i globalne zarządzanie w kierunku bardziej sprawiedliwego i rozsądnego rozwoju".

Chiny oraz Indie to dwie główne gospodarki, które nie wzięły udziału w działaniach odwetowych przeciwko Moskwie w związku z jej inwazją. W oczach chińskich urzędników Europejczycy "dali się wciągnąć w popieranie Ukrainy z inicjatywy Waszyngtonu", co jest — zdaniem Chin — sprzeczne z ich interesami jako odbiorców rosyjskiego gazu.

Pekin jest największym partnerem handlowym Moskwy. Według danych chińskiego urzędu celnego w ubiegłym roku obroty handlowe wyniosły 147 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w stosunku do roku 2019.

W związku z tak wyraźnym zacieśnianiem sojuszu Rosji i Chin trzeba postawić pytanie: kiedy ockną się przywódcy krajów Zachodniej Europy i USA i doprowadzą do trwałego i pełnego sojuszu polityczno - ekonomicznego Zachodu, bez którego Zachód może tę rywalizację przegrać? Wydaje się, że obecna generacja polityków w Niemczech, Francji i USA nie jest w stanie to osiągnąć. Ich model uprawiania polityki jako egoistycznego dążenia do maksymalizacji interesów własnego kraju czy określonych lobby gospodarczych się przeżył. Obserwowanie tej niemocy i stagnacji w sytuacji wojny na Ukrainie, śmierci i cierpienia ludzi jest trudne do zniesienia.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3101786 17 cze 2022 21:35

  Przepraszam za poprzedni wpis. Zawsze tak mam jak się opiję denaturatem i pozabawiam korkiem analnym.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3101772 17 cze 2022 12:16

  Caly swiat popiera rosyjska operacje militarna z wyjatkiem tzw. cywilizowanej europy i stanow podzielonych ameryki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. basilo #3101760 17 cze 2022 08:15

  Od dzisiaj nie jem chińskich zupek, nie noszę chińskich trampek, a z piórnika wyperdalam chińskie gumki

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz