Inauguracja sezonu letniego nad jeziorami w Olsztynie

2022-06-16 16:40:00(ost. akt: 2022-06-16 07:46:43)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Coraz cieplejsze i słoneczne dni sprawiają, że brzegi olsztyńskich jezior powoli zapełniają się mieszkańcami stolicy regionu, ale także gośćmi naszego miasta. Już działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, a wkrótce zostaną uruchomione kąpieliska.
— Zbliżają się wakacje, czas wypoczynku, radości i beztroski. Po to, aby te chwile były takie jak każdy sobie wymarzy, już dziś służby państwowe czuwają i przygotowują się do zapewnienia bezpieczeństwa. W myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć”, ważne są działania profilaktyczne, edukacyjne przed sezonem kąpielowym. To uwrażliwianie, przypominanie i uzmysławianie także dorosłym w jaki sposób reagować, aby nasze dzieci mogły w bezpiecznie spędzać wolny czas — mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — W naszym województwie oczywistym miejscem do wypoczynku są właśnie jeziora - zarówno dla nas mieszkańców jak i dla gości. Tworzymy inicjatywy jak ta, by każdy mógł czuć się bezpiecznie i wiedział, że czuwa policja i inne służby.

Aby wypoczynek nad najpopularniejszymi akwenami stolicy Warmii i Mazur był bezpieczny, należy pamiętać o kilku najprostszych zasadach. Jakich? O tym przypomnieli policjanci podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Sezonu Letniego, która miała miejsce w Olsztynie w środę (15 czerwca). Wydarzenie połączono z VI edycją akcji informacyjno-edukacyjnej "Kręci mnie bezpieczeństwo na wodzie".

—W imieniu samorządu miasta Olsztyna, prezydenta Piotra Grzymowicza bardzo dziękuję za tą inicjatywę, która zmierza do uniknięcia nieszczęśliwych wypadków. Mam nadzieję, że te wakacje będą tymi o najmniejszej liczbie utonięć. Już słyszymy o takich przypadkach, mimo że sezon oficjalnie się jeszcze nie rozpoczął. Myślę, że to jest nasza wspólna sprawa. Zawsze trzeba stawiać na prewencję, bo jest kluczem do ograniczenia niechcianych sytuacji — zaapelował Stanisław Gorczyca, sekretarz miasta Olsztyn.

— Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce niż stolicę Warmii i Mazur, aby zainaugurować kolejną już VI edycję ogólnopolskiej akcji “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z atrakcji wodnych. Co roku na wodach w Polsce traci życie około 400 osób, w okresie wakacyjnym w ubiegłym roku było to 167 osób. Dlatego też, wychodzimy z inicjatywą dla wszystkich korzystających z przywilejów wodnych, aby zadbać o wspólne bezpieczeństwo — mówił Inspektor Robert Kumor, dyrektor biura prewencji KGP.

Fot. Facebook: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Bezpośrednimi adresatami spotkania były zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie olsztyńskich szkół podstawowych nr 7, nr 18 i nr 33. Partnerem projektu, podobnie jak w latach ubiegłych, była Fundacja PZU.

— Samorząd stara się wspierać policję, straż pożarną jak i ratowników wodnych, którzy mają bardzo ważną rolę do spełnienia na wodzie. Bezpieczeństwo to sprawa numer jeden. Nasz region Warmia i Mazury to region lasów i jezior, który przyciąga mnóstwo turystów. Nadchodzący sezon zapowiada się bardzo udany, przybędzie do nas dużo gości, którzy zapełnią hotele, łodzie, będzie ruchliwe przy jeziorach jak i na wodzie. Oznacza to, że służby mundurowe będą miały pełne ręce roboty. Musimy bardzo uważać, bo woda to żywioł — poinformowała Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas uroczystości została przetestowana sprawność techniczna policyjnych łodzi. Dodatkowo policyjni wodniacy zaprezentowali akcję ratownictwa wodnego polegającą na markowaniu wydobycia z wody osoby tonącej. W trakcie wydarzenia miała miejsce również premiera trzech spotów informacyjnych prezentujących różne przyczyny utonięć.

W tych krótkich filmikach, przygotowanych przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z Biurem Prewencji KGP, wzięły udział reprezentantki Polski w kajakarstwie, medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio - Justyna Iskrzycka, Karolina Naja, Anna Puławska i Helena Wiśniewska oraz Marta Walczykiewicz - medalistka olimpijska w kajakarstwie z Rio de Janeiro. Swoim niewątpliwym autorytetem kajakarki wspierają policyjną akcję poprzez wzmocnienie prewencyjnego przekazu by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

— Tutaj, w krainie jezior, gdzie mamy ich ponad 3 tysiące, z czego ponad 2 tysiące ma powierzchnię większą niż hektar, nad bezpieczeństwem czuwa 80 wyszkolonych funkcjonariuszy policji do służby nad wodą. Obecnie dysponujemy 31 łodziami, które służą do pracy funkcjonariuszy na wodach — mówił komendant wojewódzki policji w Olsztynie, nadinspektor Tomasz Klimek.

Podczas pikniku towarzyszącego inauguracji akcji nie zabrakło stoisk profilaktycznych i konkursów z nagrodami dla uczestników. Do współpracy zaproszono Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Urząd Miasta w Olsztynie, Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Białystok - Rozlewnia Olsztyn, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Olsztynie, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy z Delegaturą w Giżycku.

Takie spotkanie to okazja do utrwalenia wśród dzieci i młodzieży wzorów świadomego unikania i eliminowania ryzykownych zachowań związanych z sezonowymi zagrożeniami.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3101754 16 cze 2022 23:52

    Taa. Propagandy ciąg dalszy. Każda okazja jest dobra. No i kolejne ocieplanie wizerunku olsztyńskiej psiarni, która za chwilę bo pewnie od września będzie znowu chodzić na postronku władzy i karać wszystkich za brak szmaty na gębie. Rzekomo dla naszego dobra. Tfuu, na psa budę

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz