Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych

2022-06-15 13:33:01(ost. akt: 2022-06-15 13:48:37)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

We wtorek (14 czerwca) po godz. 8.00 na ul. Olsztyńskiej w Piszu doszło do potrącenia rowerzysty, który przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Rowerzysta doznał urazu głowy i trafił do szpitala.
Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło w chwili, gdy mężczyzna jadący rowerem, przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Wtedy uderzył w niego pojazd marki Toyota Corolla.


fot.KPP w Piszu

Rowerem jechał 71-letni mieszkaniec piskiej gminy. W wyniku zaistniałego zdarzenia droga krajowa nr 63 była zablokowana, co skutkowało korkami na ulicach Pisza.

Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci przypominają najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów

Rowerzysta na przejściu dla pieszych

Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

Przejazd dla rowerów

W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

Rowerzysta na chodniku

Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

-szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.