Boże Ciało. Co oznacza procesja i sypanie kwiatów?

2022-06-14 21:52:17(ost. akt: 2022-06-15 08:43:34)
Procesja Bożego Ciała zakończona mocną ulewą. Rok 1998.

Procesja Bożego Ciała zakończona mocną ulewą. Rok 1998.

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych dni w roku liturgicznym. Tego dnia w świątyniach odbywają się uroczyste nabożeństwa z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy.
Tego też dnia właśnie dziewczynki tradycyjnie sypią kwiaty, a chłopcy dzwonią dzwonkami. Skąd taka tradycja i co ona oznacza?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana zwykle Bożym Ciałem, jest jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych dni w roku liturgicznym. Boże Ciało nie jest świętem stałym. W Kościele katolickim wypada ono 60 dni po Wielkanocy i obchodzone jest na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. Ma jednak charakter nie żałobny, jak w przypadku Wielkiego Czwartku, a radosny.

Po raz pierwszy uroczystość ta była obchodzona w XIII-wiecznej Francji, przez biskupa Liege, który to pod wpływem objawień św. Joanny z Cornillon ustanowił je dla swojej diecezji. Kościół wprowadził święto Bożego Ciała do liturgii w wieku XIV. Wtedy też zaczęto je obchodzić i w Polsce.

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zawsze odbywa się z uroczystą procesją. W minionych latach procesje eucharystyczne odbywały się na ulicach miast i wsi, od 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa, parafie często zmniejszyły procesje do ołtarzy wokół kościoła.

Procesja z Jezusem Eucharystycznym odbywa się do czterech ołtarzy, symbolizującym czterech Ewangelistów. Przy każdym odczytuje się fragment z Pisma Świętego – Ewangelię Marka, Łukasza, Jana i Mateusza. Na ołtarzach wierni umieszczają obrazy i podobizny Jezusa i Maryi, świece oraz przyozdabiają je kwiatami. Bogactwo i rozmaitość w dekoracjach są wynikiem własnych umiejętności i możliwości w wykonaniu.

Kwiaty, wianki i gałązki

Z uroczystościami Bożego Ciała wiążą się także różne zwyczaje i wierzenia ludowe. Szczególne właściwości przypisywano zebranym z ołtarzy kwiatom i gałązkom. Utykano je w odrzwiach, ogrodach i na polach, by strzegły przed chorobami i wszelkimi katastrofami. Robiono także wianki z ziół – macierzanki, mięty, rozmarynu, lubczyku, podbiału, rumianków, stokrotek i wielu innych. Takie wianuszki po poświęceniu wisiały jeszcze przez całą oktawę w kościele, a po ośmiu dniach każdy zabierał swój do domu.

Przypisywano im cudowne właściwości i wykorzystywano je m.in. jako lekarstwa, a także wkładano pod fundamenty nowo budowanych domów.

Piękną tradycją związaną z Uroczystością Ciała i Krwi Chrystusa jest sypanie kwiatów przez dziewczynki pod stopy kapłana niosącego Hostię. Ubrane w białe sukienki, bądź tradycyjne stroje np. krakowski, czy łowicki, dziewczęta sypią przed kapłanem idącym z monstrancją kwiaty. Najczęściej kwiaty sypane są przez dziewczynki, które dopiero co przystąpiły do Komunii, jednak mile widziane są i młodsze, i starsze.

W wielu miejscach w Polsce, bo to właśnie w naszym kraju tradycja procesji jest tak wielka, układa się kwietne dywany, po których idzie kapłan z monstrancją. Dywany kwietne to istne dzieła sztuki, przygotowywane pracowicie przez czasem nawet kilka dni wcześniej. W wielu miejscach również i sypanie kwiatów nie sprowadza się tylko do wyrzucania ich z koszyczków, a dziewczęta sypią kwiaty w różnoraki sposób, np. obracając się w dwójkach w stronę księdza i sypiąc do góry płatki. Kwiatami przyozdabia się też ołtarze czy trasę procesji.

Do tradycji, jednak niechrześcijańskiej i pogańskiej, zalicza się zrywanie gałązek z drzewek, najczęściej brzózek, ustawionych przy ołtarzach. Według starych wierzeń gałązki mają magiczną moc, przynosząc dostatek i zdrowie.

oprac.zyw

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as. #3101745 16 cze 2022 22:55

  Naprawdę zabawne jest, że na temat religii najwięcej mają do powiedzenia najwięksi "znawcy" czyli osoby niewierzące lub wręcz walczące z religią i kościołem... To zupełnie jakby przedszkolaki dyskutowały o technologii kosmicznej. A przecież każdego człowieka na poziomie powinna cechować TOLERANCJA. Zatem ludzie inaczej myślący powinni się wzajemnie tolerować. Ale niestety w ostatnich 2-3 dziesięcioleciach jest coraz więcej osób wyznających teorie liberalno-lewicowe, które tolerują tylko te zachowania, które sami popierają... To bardzo niebezpieczny trend uwidaczniający się z całą mocą na Ukrainie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Cyranka #3101699 16 cze 2022 13:55

   W dzieciństwie ekscytowały i onieśmielały mnie rówieśniczki w białych sukienkach, myśli na ich temat (jeszcze nieskonkretyzowane) pozwalały mi przetrwać tę długą i upiornie nudną uroczystość. Teraz po prostu na to nie chodzę gdyż uwłaczałyby to mojemu racjonalnemu pojmowaniu rzeczywistości.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Voxuran Voxuran #3101684 16 cze 2022 03:15

   Religijne zdebilenie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz