"Dwa Skrzydła" w Olsztynie połączą Polaków i Ukraińców

2022-06-14 20:30:36(ost. akt: 2022-06-14 16:21:40)

Autor zdjęcia: Lidia Wieczorek

Jest niezwykłym miejscem, które ma kulturalnie i artystycznie łączyć. W Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury oficjalnie zainaugurował działalność związek "Dwa Skrzydła".
[Olsztyński MOK już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę stał się ostoją dla gości, którzy uciekli do naszego miasta przed wojną. Teraz, na fundamentach Spichlerza Dobrych Mocy, działać zaczęła niecodzienna wspólnota.

— Współpracujemy ze sobą już od marca — przypomina dyrektor olsztyńskiego MOK-u, Mariusz Sieniewicz. — Pojawiła się tutaj niezwykle kreatywna ekipa. Cieszę się, że przypomina nam o tym, co w życiu jest najważniejsze. Chciałbym żebyśmy komunikowali się ze sobą, a nie zamykali we własnych przestrzeniach.

Zaskakująca sytuacja, w jakiej znalazł się naród ukraiński pod koniec lutego wymagała niestandardowych działań. Olsztynianie od samego początku otworzyli serca - na wschód wyruszyły konwoje z pomocą humanitarną, a uchodźcy zaczęli docierać także do stolicy Warmii i Mazur. Integracja naszych środowisk wchodzi właśnie na zupełnie nowy poziom.

Fot. Lidia Wieczorek

— Nasze życie zostało podzielone na to przed wybuchem wojny i po nim — mówi Tatiana, jedna z pomysłodawczyń "Dwóch Skrzydeł". — Musimy radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością. W Olsztynie połączyliśmy się, by za pomocą kultury działać na rzecz naszej przyszłości.

Przestrzeń Spichlerza przy ul. Piastowskiej 13 trafiła w ręce dobrych, pracowitych i głodnych działań ukraińskich animatorek, artystek czy nauczycielek. Teraz to one we własnym zakresie będą twórczo organizować czas dzieciom i dorosłym.

— Jestem psychologiem i wiem z obserwacji, jak bardzo kultura jest pomocna w pokonaniu trudności dnia codziennego — dodaje kolejna z inicjatorek "Dwóch Skrzydeł", Ludmiła. — Poprzez twórczość będziemy chcieli zintegrować naszych rodaków i pomóc im przewalczyć problemy wynikające z obecnych wydarzeń w naszej ojczyźnie.

Siedziba "Dwóch Skrzydeł" będzie działać trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty - między 11:00 a 19:00. Wśród realizowanych zajęć już w tej chwili są m.in. choreografia, nauka gry na fortepianie, na gitarze, zajęcia artystyczne, haft czy lekcje języka polskiego.

Fot. Lidia Wieczorek

Źródło: olsztyn.eu