Sąsiedzka Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w województwie warmińsko-mazurskim

2022-06-15 07:10:41(ost. akt: 2022-06-14 16:14:10)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa otrzymała od Netto i Fundacji Salling środki na pomoc ukraińskim uchodźcom. W ramach programu do dyspozycji jest w sumie 1 250 000 zł.
Dzięki otrzymanemu wsparciu Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa będzie mogła kontynuować prowadzenie kawiarni Cafe Ukraina w Olsztynie. To miejsce, w którym Ukraińcy mogą znaleźć pomoc – spotykają się tu z mieszkańcami Olsztyna, chętnymi by zaoferować wsparcie, uzyskać informacje na temat ich sytuacji w Polsce, uczyć się polskiego języka czy skorzystać z komputerów z klawiaturą z cyrylicą i dostępem do internetu. Organizowane są tam też warsztaty i inne wydarzenia aktywizujące i integrujące. Środki przekazane Federacji FOSa pozwalają także na prowadzenie punktu opieki nad ukraińskimi dziećmi, których mamy pracują lub poszukują pracy.

— Celem programu Sąsiedzka Pomoc jest wsparcie lokalnych działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Bardzo doceniamy zaangażowanie podmiotów, które jest tak samo intensywne w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach – czyli dokładnie tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Cieszymy się, że dzięki naszej inicjatywie i środkom Fundacji Salling możemy wspierać lokalnych działaczy, którzy doskonale znają potrzeby występujące w ich społecznościach, a tym samym wiedzą jak skutecznie nieść pomoc i chcą to robić — mówi Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska.

Jak dotąd organizacje najczęściej zwracają się z prośbą o sfinansowanie kursów językowych, wyprawek dla dzieci, pomocy psychologicznej czy pokrycia kosztów organizacji spotkań integracyjnych i półkolonii podczas zbliżających się wakacji. Najwięcej wniosków, bo aż 63 proc. jest z zakresu integracji społecznej, 44 proc. dotyczy edukacji, a 23 proc. – zdrowia.

— Cieszymy się, że stworzyliśmy przestrzeń, która jest miejscem spotkań potrzebujących i niosących pomoc i która działa. Widzimy, jak bardzo takie miejsce jest potrzebne w naszej społeczności, dlatego ogromnie się cieszę, że nasz wniosek spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony Netto i Fundacji Salling. Wsparcie, jakie otrzymaliśmy, pozwoli nam prowadzić naszą działalność przez kolejne dwa miesiące, zapewniając wsparcie uchodźcom z Ukrainy — komentuje Piotr Pniewski z Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa.

Sąsiedzka Pomoc to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Netto. Dzięki środkom Fundacji Salling duńska sieć handlowa wesprze co najmniej 100 lokalnych inicjatyw na rzecz ukraińskich dzieci i ich opiekunów, w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej.

Do dyspozycji w ramach programu jest w sumie 1 250 000 zł. W pierwszych sześciu tygodniach akcji złożono ponad 300 wniosków, wybranych zostało 61 beneficjentów, którzy łącznie otrzymali lub lada moment otrzymają pomoc w wysokości blisko 700 tys. zł.

Cały czas można zgłaszać kolejne inicjatywy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie https://sasiedzkapomoc.netto.pl. Co tydzień wybranych zostanie kilka inicjatyw, które otrzymają niezbędne środki finansowe. Wnioski przyjmowane będą do końca czerwca bieżącego roku. Partnerem społecznym akcji został Związek Ukraińców w Polsce.
Netto Polska:

To sieć handlowa, która w ciągu 26 lat swojej obecności na polskim rynku wypracowała pozycję jednego z największych sprzedawców detalicznych w naszym kraju. Firma ma w Polsce blisko 650 sklepów i 5 centrów dystrybucyjnych, zatrudnia ponad 9 tys. osób. Oznacza to, że Netto Polska zajmuje trzecią pozycję wśród marek obecnych na rodzimym rynku dyskontów. W sklepach sieci można znaleźć szeroką ofertę produktów spożywczych, w tym marek własnych (m.in. Sztuka Mięsa, Premieur, Miletto), jak również asortyment non food. Celem Netto jest oferowanie klientom korzystnych cen na co dzień. Sklepy sieci poza Polską znajdują się także w Danii i Niemczech.