Związkowa alternatywa w Urzędzie Miasta w Olsztynie. Co dalej z podwyżkami dla urzędników? Na miasto wyjechał baner z podobizną Piotra Grzymowicza

2022-06-14 12:39:01(ost. akt: 2022-06-14 12:37:46)

Autor zdjęcia: ZZUM "Symetria"

Pracownicy Urzędu Miasta w Olsztynie zrzeszeni w związku zawodowym "Symetria" od wielu miesięcy są w stanie sporu ze swoim pracodawcą, prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Niedawno w olsztyńskim ratuszu powstał jednak nowy związek zawodowy "Specjaliści", który zrzesza kadrę kierowniczą.
Prezesem nowego związku zawodowego został Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki. Do związku należy również Krzysztof Śmieciński, Izabela Karwowska, Jakub Siudziński i Zdzisław Zdanowski. Wszystkie te osoby zajmują wysokie stanowiska w strukturach Urzędu Miasta w Olsztynie.

Co oznacza powstanie nowego związku zawodowego w ratuszu? Tego jeszcze nie wiemy. Z pewnością może być to związkowa alternatywa dla wielu niezrzeszonych w "Symetrii" pracowników Urzędu Miasta. Obecnie o "Specjalistach" nie wiadomo praktycznie nic, bo związek, póki co, nie zajmował stanowiska w żadnych sprawach.

— Skoro do tego się posunięto to oznacza, że nasza siła jest większa niż niektórzy przypuszczali — skomentowali krótko przedstawiciele związku zawodowego "Symetria"

Przypomnijmy, że urzędnicy zrzeszeni w związku zawodowym "Symetria" od wielu miesięcy są w stanie sporu zbiorowego ze swoim pracodawcą, czyli prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Jak zwykle w takich sytuacjach, głównym przedmiotem kłótni są pieniądze, jednak związkowcy chcą również zwiększenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i wprowadzenia jasnej polityki przyznawania awansów i premii.

Prezydent jednak pozostaje nieugięty a związki zawodowe nie odpuszczają. Do "Symetrii" z Urzędu Miasta przyłączyli się także zrzeszeni pracownicy Zespołu Żłobków Miejskich, MOPS-u i DPS-u "Kombatant". Póki co, niezadowoleni pracownicy dwa razy wyszli na ulice miasta zaprotestować swoje niezadowolenie. Kilka dni temu po mieście krążył również samochód z banerem, krytykującym podwyżki prezydenta i radnych przy jednoczesnej bezradności w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników.

Związkowcy z Urzędu Miasta jako formy protestu nie mogą obrać strajku polegającego na opuszczeniu miejsc pracy. Pracownicy DPS-u "Kombatant", Zespołu Żłobków Miejskich i MOPS-u mają jednak taką możliwość i nie wykluczają jej wykorzystania.

Póki co nie wiemy jakie stanowisko w sprawie podwyżek dla urzędników obierze nowopowstały związek "Specjaliści".

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AtoJa #3101578 14 cze 2022 14:57

    100% podwyżkę diet przyznali też sobie radni. To wyjątkowe draństwo , pazerność i pogarda dla mieszkańców miasta i pracowników miejskich jednostek samorządowych. Nie rozumiem jak ustawodawca mógł dać taką możliwość prawną . Waloryzacja diet powinna wynikać z sytuacji finansowej jednostki samorządu i ewentualnie inflacji, a nie z chciejstwa i pazerności radnych. Tu aż trudno powstrzymać się od wulgaryzmów w ocenie zachowania tego towarzystwa wzajemnej adoracji. Wiele ich słyszałam w rozmowach z olsztyniakami. Mam nadzieje ,że nie zapomną im tego w najbliższych wyborach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kruk #3101571 14 cze 2022 13:53

    A kto da pracownikom firm które nie żerują na podatkach? Tylko je płacą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz