PGZ i Hyundai Rotem podpisały memorandum o wspólnym rozwoju czołgów i transporterów opancerzonych

2022-06-13 15:23:08(ost. akt: 2022-06-13 15:44:25)

Autor zdjęcia: Hyundai Rotem

Polska Grupa Zbrojeniowa i koreańska firma Hyundai Rotem podpisały memorandum o wspólnym rozwoju czołgów i transporterów opancerzonych, to ważny krok dla rozwoju wojska i przemysłu - poinformował w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak.
"Wojsko Polskie musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, o czym podczas wizyty w Korei Południowej rozmawiałem m. in. z przedstawicielami Hyundai Rotem. Dziś PGZ i Hyundai Rotem podpisały memorandum o wspólnym rozwoju czołgów i transporterów opancerzonych. To ważny krok dla rozwoju wojska i przemysłu" - czytamy we wpisie szefa MON na Twitterze.

Błaszczak na początku czerwca złożył wizytę w Korei Południowej, gdzie spotykał się m.in. ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem oraz z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym odpowiedzialnym za ten obszar ministrem Gangiem Eun-ho.

W wystąpieniu dla mediów przed powrotem do kraju podkreślał, że koreański sprzęt powinien szybko wejść na wyposażenie WP. Szef MON informował, że negocjacje dotyczył m.in zakupu, a także produkcji w Polsce i wspólnego rozwoju koreańskich czołgów K2, oraz zwiększenia możliwości budowy armatohaubic Krab, których podwozia powstają we współpracy ze stroną koreańską.(PAP)

O możliwości wspólnej produkcji i podpisaniu kontraktu informował kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak


Czołg K2 który ma być podstawą pancernych wojsk w polskiej armii, to nowoczesny pojazd bojowy z wieloma zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi i potężnym uzbrojeniem. Jest uzbrojony w armatę gładkolufową CN08 120 mm oraz wyposażony w automat ładujący i może oddać aż 15 strzałów na minutę. Może strzelać z pocisków, które same znajdują cel.
Pancerz czołgu K2 składa się z pancerza kompozytowego i reaktywnego. Grubość pancerza jest podobna do grubości pancerza M1A2 Abrams, ale w porównaniu do prawie 62 ton Abramsa, K2 jest lżejszy i waży 55 ton.

Pancerz reaktywny zastosowano na dość słabo opancerzonych bokach, natomiast pancerz kompozytowy jest najgrubszy na przodzie pojazdu. W najgrubszym miejscu ma być to odpowiednik 850 mm pancernej stali. Zwiększa to między innymi mobilność na polu bitwy i zmniejsza zużycie paliwa przez pojazd.

Czołg K2 jest wyposażony w środki obrony aktywnej. Obrona aktywna obejmuje systemy zamontowane w czołgu, które starają się zmylić lub zniszczyć pociski przeciwnika lecące w kierunku pojazdu.

Systemy obrony aktywnej można podzielić na dwie zasadnicze grupy - "miękką" (soft kill), w której system stara się zmylić nadlatujący pocisk kierowany (ppk), oraz "twardą" (hard kill), która bezpośrednio zwalcza wrogi pocisk przy użyciu własnego antypocisku.

Ponadto K2 ma zamontowany radar o milimetrowy 360 stopni, który może wykrywać nadlatujące pociski oraz śmigłowce, drony i samoloty. Uzyskane w ten sposób dane o celu można przekazać bezpośrednio do systemu kierowania ogniem w celu szybkiej reakcji.