Obrzeże i uchwyt meblowy — idealnie dopasowane

2022-06-13 10:31:44(ost. akt: 2022-06-13 10:35:50)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Chodzi nam o nowoczesne kreacje kuchenne o grę kontrastów na froncie zabudowy meblowej. Bo chociaż uchwyt meblowy i obrzeże okalające front mają różne zadania, mogą tworzyć zgrany duet! Na ich połączeniu nie traci komfort użytkowania i funkcjonalność mebli, a bardzo zyskuje estetyka.
Dodatkowo takie rozwiązanie spodoba się wszystkim, którzy ze szczególną dbałości podchodzą do detali i cenią proste, ale ciekawe formy. W kuchni liczy się przecież dobry smak. Nie tylko na talerzu, ale również w przestrzeni, w której przygotowujemy posiłki. Kulinarny sukces gwarantuje zazwyczaj połączenie dobrze dobranych składników, nowatorscy kucharze szukają jednak czegoś więcej niż znane recepty. Miksowanie ze sobą nowych smaków nierzadko pozwala osiągnąć fantastyczne rezultaty. Podobnie jest w przypadku aranżacji wnętrz. Pomysłowe i odbiegające od utartych schematów rozwiązania wzornicze potrafią zachwycić stylistyczną świeżością i bardzo interesującym efektem.

Efektowne i funkcjonalne zespolenie

Dotychczas obrzeże okalające front i zamontowany na nim uchwyt nie stanowiły całości. Koncepcja ich zespolenia w systemie KAMmono Black, zaproponowana przez firmę KAM, producenta mebli kuchennych z Milejewa, nie tylko urzeka atrakcyjnym efektem wizualnym, ale pomyślnie zdała egzamin z ergonomii i funkcjonalności.

Elegancki uchwyt krawędziowy w czarnym kolorze jest zespolony w niemal niewidoczny sposób z obrzeżem tej samej barwy. Idealnie ze sobą połączone, zakreślają kontury frontu o geometrycznych, kontrastujących z dekorem liniach. Niczym ramka skrojona na miarę stanowią jego oprawę, podkreślając nowoczesną stylistykę zabudowy meblowej. Uchwyt, który pozostaje niemal niewidoczny, jest praktyczny i wygodny.

— Wyjątkowość tego rozwiązania kryje się w efektownej grze kontrastów pomiędzy dekorem frontu a okalającym go czarnym obrzeżem ze zintegrowanym uchwytem — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. — Efekt zespolenia obrzeża z uchwytem wygląda bardzo nowocześnie i wpisuje się w aktualne trendy, w których rezygnujemy z nadmiernej ilości elementów ozdobnych na rzecz eleganckiego minimalizmu. Proste linie wyznaczane prze mocno zarysowane obrzeże gwarantują harmonię i równowagę, wyglądają schludnie i potęgują wrażenie ładu — dodaje projektantka.

Obrzeże jest precyzyjnie frezowane pod wymiar uchwytu, który idealnie wpasowuje się w powierzchnię frontu i nie wystaje poza jego obręb. Eliminuje to ryzyko „kolizji” uchwytów, które nawet umieszczone blisko nie będą o siebie zahaczały. Ma to znaczenie w przypadku zabudowy wysokiej czy w obudowie lodówki. Dodatkowo, w przypadku ciężkich frontów lodówek czy zmywarek to bardziej ergonomiczna alternatywa niż otwieranie metodą „push to open”.


Dzięki temu, że uchwyty są zintegrowane z obrzeżem, nie ma potrzeby zostawiania dodatkowego miejsca, aby ze sobą nie kolidowały podczas użytkowania mebli. Pozwala to wyeliminować wolne przestrzenie pomiędzy frontami, na czym dodatkowo zyskuje estetyka zabudowy.

Potencjał czerni

Front KAMmono Black zachwyci nawet tych użytkowników, którzy preferują proste formy mebli, rezygnując z dodatkowych zdobień czy nadmiernej ilości ozdobników. Efektowna, ale subtelna ramka, jaką tworzy obrzeże w czarnym kolorze, nie zdominuje zabudowy, a jedynie podkreśli nowoczesny wygląd mebli.

Atutem jest także kolor czarny, który króluje w modnych aranżacjach kuchennych. Nie każdy jednak, któremu zamarzy się monochromatyczna zabudowa kuchenna w tym kolorze, będzie mógł ten pomysł zrealizować. Małe, słabo doświetlone pomieszczenia nie będą odpowiednim otoczeniem dla mebli w tym wyrazistym kolorze. W każdym wnętrzu jednak dobrze zaprezentują się meble z frontami mocno zaakcentowanymi czarnym obrzeżem. Są wizualnie lżejsze i równie charakterne. Nawet zabudowa meblowa w delikatnych dekorach drewna w jasnym wybarwieniu zyskuje bardziej wyrazistego wyglądu.


PORADA: Różnica pomiędzy frontami akrylowanymi a lakierowanymi
Na rynku dostępnych jest coraz więcej frontów akrylowanych. Wielu klientów pyta się czym różnią się one od frontów — mówi Andrzej Tomasiak ze studia mebli kuchennych. — Zarówno jedne, jak i drugie w większości przypadków wykonane są z płyty MDF. Różnią się przede wszystkim sposobem obrobienia. Płyty akrylowane do producenta trafiają już pokryte warstwą powłoki, w fabryce poddaje się je procesowi obróbki: cięciu, nałożeniu na krawędzie obrzeża PCV. Proces jest krótszy i tańszy. A dzięki zastosowaniu oklejania laserowego fronty są odporne na wilgoć i uszkodzenie krawędzi. Uderzony front wgniecie się, ale nie odpryśnie. Fronty w połysku możemy też przepolerować w celu usunięcia drobnych rys. Oczywiście są różne akryle. Te najlepsze są również odporne na zarysowania, matowe zabezpieczone są przed pozostawianiem odcisków.
Z kolei fronty lakierowane wymagają dłuższego i droższego procesu obrabiania. Nie są odporne na zarysowania. Mają również mniejszą odporność na promieniowanie UV. Krawędzie narażone są na przetarcia, przy uderzeniu powstanie odprysk. Nawet na frontach w połysku, ze względu na cienką warstwę lakieru, możemy mieć problem z usunięciem przez polerowanie naprawdę drobnych rys. ale zaletą frontów lakierowanych jest możliwość nadawania im różnych wzorów, podfrezowania uchwytów. Ich gama kolorystyczna również jest bardzo szeroka. Dla wielu znaczenie ma ekskluzywny wygląd — bo dodają kuchni klasy.

Oprac. mmb