70-latek oszukiwał metodą "na policjanta". Wyłudził prawie 40 tys.

2022-06-14 08:30:00(ost. akt: 2022-06-13 16:19:56)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta". 70-latek działając razem z innymi osobami oszukał co najmniej trzy osoby na łączną kwotę 39 tys. zł.
Gdy we wtorek (7 czerwca) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się oszukana na 12 tys. zł kobieta, sprawą natychmiast zajęli się policjanci. Tym razem mieszkanka Olsztyna uwierzyła oszustowi, który podając się za policjanta, przekonał kobietę, że jej syn brał udział w wypadku drogowym. To oczywiście nie koniec tej historii, ponieważ syn kobiety miał doprowadzić do wypadku w stanie nietrzeźwości, a "policjant" przekonywał, że jedynym sposobem na uniknięcie surowej kary, w tym kary bezwzględnego więzienia, jest wpłacenie określonej sumy pieniędzy. Kobieta zebrała wszystkie pieniądze, które miała i przekazała je zgodnie z telefoniczną instrukcją tajemniczemu mężczyźnie, tzw. "odbierakowi".

Policjanci ustalili markę i model auta, którym mógł się poruszać "odbierak". Okazało się, że auto na obcych numerach rejestracyjnych było na terenie Olsztyna kilka dni wcześniej. Pojazd namierzono, gdy opuszczał nasze województwo. Okazało się, że kierowca był 70-letni mieszkaniec województwa lubelskiego.

Podejrzewany o oszustwa mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do olsztyńskiej komendy, gdzie został przesłuchany. 70-latek częściowo przyznał się do zarzucanego czynu, nie potrafiąc dokładnie wytłumaczyć celu i sensu swojej pracy w charakterze "odbieraka".

Informacje o zatrzymaniu oszusta zostały rozesłane do wszystkich jednostek Policji w kraju. Następnego dnia policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość przeciwko mieniu otrzymali informację zwrotną z Łomży oraz Wieliczki. Okazało się, że mieszkanka Olsztyna nie była jedyną ofiarą tego oszusta. Pokrzywdzone na tym etapie są przynajmniej 3 osoby, które oddały mężczyźnie pieniądze w łącznej kwocie 39 tys. zł.

70-latkowi przedstawiono 3 zarzuty oszustwa, grozi mu do 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy, bo policjanci poszukują innych poszkodowanych. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.


Źródło: KMP w Olsztynie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3101574 14 cze 2022 14:06

    Czy typ dobrze opalony?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Cyranka #3101563 14 cze 2022 13:14

    Zabranie dowodów osobistych, to ta sama metoda jaką wobec niekumatych dziadków i babć uprawia jeden biznesmen z Torunia, tylko na odwrót.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz