Plakaty autorskie Joana Miró w olsztyńskim BWA
2022-06-10 15:42:10(ost. akt: 2022-06-11 15:46:29)
Od 10 czerwca w galerii BWA można obejrzeć wystawę plakatów autorskich jednego z najsłynniejszych katalońskich artystów - Joana Miró. Plakaty te pochodzą z prywatnej kolekcji Jerzego Kurowskiego.
Prawie wszystkie grafiki z lat 1953-1984 wykonane zostały w szlachetnej technice kolorowej litografii.
- W Polsce mamy mało okazji do podziwiania grafik Joana Miró - informują organizatorzy wystawy - Nieduża część jego plakatów znajduje się w kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie, pojedyncze egzemplarze są w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu czy Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Kolekcja Jerzego Kurowskiego jest największym polskim zbiorem grafik katalońskiego artysty: - Joan Miró stworzył około 150 plakatów na konkretne zamówienia. Te grafiki są wyjątkowe i niezwykle cenne. Na tej wystawie można zobaczyć aż 63 plakaty autorskie! - mówi Jerzy Kurowski, kurator wystawy. - Grafiki Miró były wcześniej w Polsce wystawione w Muzeum Narodowym w 1996 i w 2014 roku . Od tej pory aż do dzisiaj nie można było ich zobaczyć na wystawach. Jest to prawdopodobnie największy zbiór plakatów autorskich tego artysty w Polsce.
Kurator gromadzi zbiory swojej kolekcji już od siedemnastu lat. Najstarszy plakat pochodzi z 1953 roku.
- W ciągu pierwszych lat trafiła do mnie połowa zebranych plakatów, później kupowałem je niesystematycznie. Jeden z plakatów przyleciał z Hiszpanii dopiero tydzień temu! Oczywiście można go zobaczyć na wystawie. Jeszcze nie wiem czy na nim zakończę swój zbiór - mówi Jerzy Kurowski.
- W ciągu pierwszych lat trafiła do mnie połowa zebranych plakatów, później kupowałem je niesystematycznie. Jeden z plakatów przyleciał z Hiszpanii dopiero tydzień temu! Oczywiście można go zobaczyć na wystawie. Jeszcze nie wiem czy na nim zakończę swój zbiór - mówi Jerzy Kurowski.
Należy podkreślić, że Miró był patriotą i odniesienia do Katalonii są widoczne w jego sztuce. Na plakatach można zauważyć flagę Katalonii, czyli cztery czerwone paski na żółtym tle. Co ciekawe, te barwy pojawiły się na grafikach w czasach, kiedy były one zakazane, czyli za czasów rządów generała Franko. Artysta wykazał się ogromną odwagą umieszczając na nich katalońską flagę, ponieważ mogły go spotkać z tego powodu duże konsekwencje.
Joan Miró to kataloński malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik, który tworzył na pograniczu abstrakcji i surrealizmu. Należał do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów XX wieku. Joan Miró obok Pabla Picasso i Salvadora Dali zaliczany jest do najbardziej znanych twórców hiszpańskich. Był pionierem sztuki multimedialnej – pomysły z płócien malarskich przenosił na grafiki, murale, mozaiki i rzeźby. Chciał, aby jego sztuka była powszechnie dostępna i prezentowana w przestrzeni publicznej. Twórczość Miró to łączenie różnych motywów, świat wykreowany z wyobraźni, wypełniony przez symbole przedstawiające ludzi i przedmioty w sposób schematyczny.
Artysta często posługiwał się pogrubionym konturem, który kojarzy się z rysunkami naskalnymi pierwotnych plemion, a także z pierwszymi malunkami dzieci. W stworzonych w ten sposób znakach czerń jest często zestawiona na zasadzie kontrastu z błękitem, soczystą zielenią, intensywną żółcią lub czerwienią. Do historii sztuki światowej przeszły m.in. mozaiki Miró umieszczone na gmachu UNESCO w Paryżu („Ściana Księżyca” i „Ściana Słońca”) oraz na budynku lotniska El Prat w Barcelonie, monumentalne rzeźby (np. 22-metrowa statua „Kobieta i Ptak” w Barcelonie czy 12-metrowa „Słońce, Księżyc i Jedna Gwiazda” w Chicago), wiele obrazów (np. surrealistyczny "Karnawał Arlekina") oraz wspaniałe grafiki, w tym autorskie plakaty.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez