Matura pod specjalnym nadzorem? Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada lokalizatory w arkuszach

2022-06-08 08:30:46(ost. akt: 2022-06-07 15:14:32)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Lokalizatory na maturach? W planach jest prowadzenie zabezpieczeń, które mają zatrzymać przecieki. Mają pojawić się już w tym roku na poprawkach. Gdy się sprawdzą, wejdą w maturalne życie na stałe.
Do tegorocznej matury przystąpiło 289 tysięcy uczniów. Na Warmii i Mazurach egzamin pisało 10 tys. abiturientów. Ilu znało wcześniej pytania?

W tym roku maturzyści mierzyli się zadaniami zawartymi w arkuszach egzaminacyjnych, których treść ustalona była na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie tzw. podstawy programowej. Podobnie, jak w zeszłym roku i dwa lata temu, abiturienci nie musieli przystępować do egzaminów ustnych. W przyszłym roku taki egzamin znowu się odbędzie.

Zdjęcia zagadnień w sieci


Nie ma matur bez przecieków. W tym roku tradycyjnie przed rozpoczęciem maturalnego maratonu, który zawsze otwiera egzamin z języka polskiego, wyszukiwarki internetowe zapychane były pytaniami o to, co może być tematem wypracowania. Pierwsze sygnały zaczęły pojawiać się na kilka godzin przed oficjalnym startem egzaminu, a popularność poszukiwanych haseł zmieniała się wraz z minutami odliczanymi do wejścia. Natomiast pół godziny po rozpoczęciu egzaminu w mediach społecznościowych dostępne były zdjęcia tegorocznych arkuszy. Ale zdarzały się też głuche telefony o podłożeniu bomby. Tak był m.in. w Górowie Iławeckim.

— Dzięki bardzo dobrej współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji udało się nam takich nieprzyjemnych sytuacji uniknąć — podsumował maturę Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. — Nie było też większych problemów, poza tym incydentem związanym z wyciekiem na maturze z angielskiego.

Arkusze z języka angielskiego też pojawiły się w mediach społecznościowych. Chwilę po rozpoczęciu egzaminu. Sprawa zakończyła się złożeniem zawiadomienia do prokuratury przez CKE. Marcin Smolik zapowiedział również, że zostaną wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia przesyłek kurierskich. Do wybranych losowo paczek (szkoły nie będą poinformowane do których) zostaną włożone specjalne lokalizatory, które poinformują CKE o wcześniejszym otwarciu paczki. Lokalizatory mają zostać już sprawdzone w sierpniu podczas matur poprawkowym. Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi, nie wyklucza wprowadzenia go na maturze 2023.

Lokalizator o wszystkim doniesie


Wiadomości o maturalnych przeciekach stają się normą, dlatego Marcin Smolik zapowiada wprowadzenie nowych zabezpieczeń. Zabezpieczeń, które testowane będą prawdopodobnie już podczas egzaminów poprawkowych, czyli 23 sierpnia. Na czym będą one polegać? Do wybranych losowo paczek (szkoły nie będą poinformowane do których) zostaną włożone specjalne lokalizatory, które poinformują Centralną Komisję Egzaminacyjną o wcześniejszym otwarciu paczki. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, niewykluczone że zostanie oficjalnie wprowadzone podczas przyszłorocznych matur.

W Olsztynie lepszy polski


Wyniki tegorocznych matur poznamy 5 lipca. Aby cieszyć się ze zdanej matury należy uzyskać minimum 30 procent punktów z obowiązkowych egzaminów. W przypadku przedmiotów dodatkowych nie obowiązują żadne progi zaliczeniowe. Kiedy ewentualna poprawka? We wtorek- 23 sierpnia. 1–15 czerwca natomiast to czas egzaminów w terminie dodatkowym. Mogą do nich przystąpić osoby, którym szczególne przypadki losowe bądź zdrowotne uniemożliwiły przystąpienie do egzaminu w głównym terminie.

Przypomnijmy, że maturę w 2021 zdało 74,5 proc. uczniów. Jest to wynik o 0,5 proc. lepszy niż w roku 2020, jednak nadal gorszy niż w 2019 roku przed wybuchem pandemii. Wtedy maturę zdało 86,4 proc. wszystkich uczniów. W liceum zdawalność matury 2021 wynosiła 81 proc., natomiast w technikum 64 proc.

W Olsztynie w 2021 roku egzamin z języka polskiego zdało 95,9 proc. uczniów, z matematyki 77,52 proc.

Gwiazdy bez matury

Kayah
Fot. archiwum artystki
Kayah
Czy każdy ma maturę w kieszeni? Okazuje się, że nie wszyscy wybrali drogę edukacji i noce nad książkami. Na przykład Edyta Górniak dawno temu wyznała tabloidom, że kariera pochłonęła ją na tyle, że nie miała czau przystąpić do matury. „Obecnie są takie czasy, że ten egzamin nie daje gwarancji niczego. Nie jest oceną człowieczeństwa, faktycznej wiedzy” — przyznała w jednym z wywiadów. Również Agnieszka Chylińska przestała interesować się szkołą, kiedy rozpoczęła karierę wokalistki w zespole O.N.A. Jako licealistka zapisała w swoim pamiętniku: „Panie Boże, bardzo Cię proszę, żebym przed maturą została słynną piosenkarką, bo nie chcę zdawać matury.” Nawet Kayah przestała interesować się nauką podczas nagrywania swojego pierwszego albumu. „Tak się złożyło, że tuż przed maturą weszłam do studia, nagrywałam swoją pierwszą płytą i niestety matura już mnie ominęła. Później jeszcze raz dokonałam próby podejścia, próbowałam się uczyć wieczorowo, ale jakoś sytuacja ławkowa mnie nie nęci. Może nie powinnam się przyznawać do takich rzeczy. Mój syn zawsze na pytanie 'Uczysz się? Jesteś gotowy do szkoły?' odpowiada: 'Daj spokój, Albert Einstein, Steve Jobs rzucili szkołę'. Więc ja też rzuciłam szkołę” — podkreśliła Kayah w jednym z wywiadów.

ar