Interaktywna wystawa “Machiny Leonarda da Vinci” w Olsztynie, w galerii Aura

2022-06-07 08:31:00(ost. akt: 2022-06-06 15:50:10)

Autor zdjęcia: Galeria Aura

Światowa wystawa mistrza i człowieka renesansu jest dostępna w olsztyńskiej Aurze. Interaktywna ekspozycja po raz pierwszy gości na Warmii i Mazurach. Mali i duzi znajdą tutaj szereg atrakcji wchodząc w świat Leonarda da Vinci.
“Machiny Leonarda da Vinci” to europejska wystawa, znana i ciesząca się popularnością. Leonardo da Vinci - człowiek renesansu, artysta i uczony: malarz, rzeźbiarz, architekt, inżynier, a także odkrywca, matematyk, anatom, wynalazca, geolog, filozof, muzyk, pisarz. Powszechnie uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i za najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii.

Wystawa jego prac odwiedziła 21 krajów w Europie, tym razem po raz pierwszy jest na Warmii i Mazurach. Posiada ponad 30 eksponatów, które nie tylko można oglądać z bliska, ale też dotknąć i zobaczyć jak dawniej konstruowało się różnego rodzaju wynalazki. Wystawa jest wyjątkowa również dlatego, bo jest interaktywna.

W jednym z pomieszczeń olsztyńskiej Aury można podziwiać wiernie odtworzone modele, wykonane przez wykwalifikowanych włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i projektów Leonarda m.in. helikopter, łożysko kulkowe, spadochron czy czołg. Ponadto dostępne są repliki jego obrazów takich jak Mona Lisa, czy Ostatnia Wieczerza, która ma 4 metry szerokości, Salvator Mundi czy Dama z gronostajem. Wystawa jest dostępna od 1 czerwca, a przez pierwsze 2 dni obejrzało ją niespełna 500 osób

— Cieszymy się, że udało nam się pozyskać organizatora, który przyjechał z Niemiec i chciał z nami zaadoptować pusty lokal oraz zorganizować wystawę. “Machiny Leonarda da Vinci” będą dostępne do 30 września. Mali i duzi znajdą tutaj na pewno szereg atrakcji, a także będą mogli rozwinąć swoją wyobraźnię i wejść w świat Leonarda — mówi Natalia Tur, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

Kultura w centrum handlowym?


— Na Aurę należy spojrzeć tak, jak wymaga tego od nas jej strategia. Aura jest w sercu Olsztyna, jest to centrum miasta, centrum kobiecości, centrum sztuki, centrum edukacji. W zeszłym roku pokazaliśmy, że w galerii kultura jest wszechobecna. Podjęliśmy współpracę z Fundacją Baltic Alians, w ramach której przeprowadziliśmy 8 różnych koncertów, wsparliśmy szkołę muzyczną finansowo, wykonaliśmy spotkanie recitalowe wraz z wernisażem prac słynnej ilustratorki modowej Adrianny Krawcewicz, która publikowała w australijskim Vogue'u, rysowała i pracowała z największymi sławami mody — opowiada Natalia Tur. — Poprzez wydarzenia kulturalne chcemy pokazać, że nie tylko jesteśmy centrum handlowym. Tworząc obecną wystawę chcieliśmy pokazać zarazem coś interesującego i dostarczającego emocji.

— W najbliższym czasie będziemy również współpracować z WWF. Jest to już nasza kolejna współpraca. Od 20 czerwca będą promować swoją działalność, a ich misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.


Wystawa jest czynna w godz. 10-20 i będzie prezentowana do 30 września na poziomie +1 galerii. Bilety wstępu dostępne są w cenie 14 zł dla dzieci oraz 18 zł dla dorosłych, bilet rodzinny 2+2 kosztuje 50 zł. Grupy zorganizowane podlegają wcześniejszej rezerwacji pod nr tel. +49 1578 7566 099 lub mailowo pod adresem kamila.gierko@or-ex.eu. Cena biletu dla grup zorganizowanych od 10 osób – 12 zł, opiekunowie i przewodnicy wchodzą bezpłatnie.