Prof. Mariola Marczak z UWM w jury festiwalu filmowego w Cannes

2022-06-06 18:51:04(ost. akt: 2022-06-06 15:49:15)

Autor zdjęcia: UWM

„Broker” - koreański film japońskiego reżysera poleca prof. Mariola Marczak z Wydziału Humanistycznego UWM. Między innymi dzięki niej otrzymał nagrodę 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
Festiwal odbył się w 17-28 maja 2022 bieżącego roku. Dr hab. Mariola Marczak, prof. UWM z Katedry Badań Mediów w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej była członkinią jego jury ekumenicznego. Została do niego zaproszona przez organizację SIGNIS World. To katolicka, światowa organizacja, która razem z INTERFILM, podobną organizacją protestancką, ma wyłączne prawo do wyznaczania członków jury ekumenicznych międzynarodowych festiwali filmowych na całym świecie.

Prof. Marczak nie jest debiutantką w zespołach jurorskich. Do jury ekumenicznego w Cannes powoływane są wyłącznie osoby, które mają już międzynarodowe doświadczenie. Dla prof. Marczak był to także powrót do pracy przy ocenie filmów po covidowej przerwie. Ostatnio uczestniczyła jako jurorka w 2019 r. w festiwalu w Locarno w Szwajcarii, który jest 3. najważniejszym europejskim festiwalem filmowym. Wtedy była jedyną reprezentantką Polski w festiwalowych strukturach.

Ten rok i festiwal w Cannes był dla naszego kraju szczęśliwy. Mieliśmy reprezentację filmów w rywalizacji o nagrody („Eo” Jerzego Skolimowskiego w głównym konkursie i „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej w sekcji Certain Regard). Mieliśmy też silną reprezentację jurorów, ponieważ w Cannes filmy oceniały: Joanna Kulig w jury Certain Regard, Mariola Wiktor w jury FIPRESCI oraz prof. Mariola Marczak w jury ekumenicznym.

Jury ekumeniczne nagrodziło w tym roku pełnometrażowy film fabularny pt. „Broker” japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy.

— To opowieść o człowieku, który kradnie dzieci z koreańskiego okna życia, aby je sprzedawać przybranym rodzicom. Nie wszystkie z tych dzieci przeżywają szczęśliwe dzieciństwo. To film, który w formie komediowej, ale dość kontrowersyjnej, promuje wartości rodzinne, ochronę życia, umiejętność wybaczania, pokazuje przemianę głównego bohatera. Jest dobrze zrobiony, ma ciekawą akcję i co najważniejsze jest dobrze zagrany. Za rolę brokera - głównego bohatera Song Kang-ho, koreański aktor, otrzymał Złotą Palmę. Niestety nie wiem, czy któryś polski dystrybutor filmowy, kupił ten film, aby wyświetlać go w Polsce, ale jeśli wejdzie na nasze ekrany – to go polecam — mówi prof. Marczak.

Sfera wartości duchowych, w tym chrześcijańskich, jest szczególnie doceniana przez organizatorów festiwalu. Świadczy o tym ponad 40-letnia doskonała współpraca z organizacjami ekumenicznymi. Poza tym jury ekumeniczne, jako jedyne poza głównym, jest przyjmowane przez mera Cannes na indywidualnym spotkaniu. Prof. Marczak nie tylko więc oceniała filmy, uczestniczyła we wręczania nagrody, ale także reprezentowała jury oraz nasz kraj i UWM podczas oficjalnych i nieoficjalnych imprez towarzyszących, m.in. podczas uroczystego obiadu u mera, a także nabożeństw i spotkań ekumenicznych w kościele katolickim, protestanckim i anglikańskim.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3101009 6 cze 2022 23:01

    Nikomu to nie jest potrzebne. Są rzeczy dużo bardziej pilne jak np. rosnąca ilość samobójstw wśród młodzieży. Ta Pani jako pedagog powinna tu się wykazywać. Tak uważam.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz