Pilarki w dłoń, czyli konkurs umiejętności leśnych

2022-06-06 06:53:58(ost. akt: 2022-06-06 08:29:59)
Okrzesywanie, najbardziej widowiskowa konkurencja

Okrzesywanie, najbardziej widowiskowa konkurencja

Autor zdjęcia: Arkadiusz Parzych

W Zespole Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem–Nidzie już po raz czternasty odbył się konkurs, w którym rywalizowano o tytuł pierwszeństwa m.in. w takich konkurencjach, jak ścinka drzew, okrzesywanie czy praca pilarką. O kolejności miejsc decydowała ilość zdobytych punktów.
W tym roku, w XIV Konkursie Umiejętności Leśnych im. Wacława Jatczaka, który odbył się w dniach 2 i 3 czerwca na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie i Nadleśnictwa Maskulińskie uczestniczyło 40 zawodników. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: "Uczniowie" oraz "Open". W każdej z kategorii startowało po 20 zawodników.

Rywalizacja odbywała się w klasyfikacji indywidualnej obejmującej posługiwanie się pilarką w pięciu konkurencjach: przygotowaniu pilarki do pracy na czas, ścince, przerzynce precyzyjnej, przerzynce kombinowanej i okrzesywaniu oraz umiejętności wchodzących w skład Biegu Leśnika.

Podczas ścinki drwale musieli obalić drzewo z jak największą dokładnością. W pozornie prostej konkurencji, jaką jest przygotowanie pilarki do pracy polegające na wymianie łańcucha liczą się sekundy. Ważne jest, aby zawodnicy wykonali tę czynność starannie, ponieważ dwie kolejne konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą się odbyć bez poprawiania naciągu łańcucha.

Przerzynka kombinowana polega na odcięciu krążków drewna o grubości między 3 a 8 cm z dwóch umocowanych skośnie kłód, przy czym liczy się równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody.

Natomiast podczas przerzynki na dokładność zawodnik musi odciąć krążki z dwóch leżących na ziemi kłód bez uszkodzenia zamaskowanej deski znajdującej się pod spodem.

Okrzesywanie, ostatnia i najbardziej widowiskowa konkurencja, polega na odcięciu imitujących gałęzie palików nabitych w równych odstępach w leżące poziomo na stojakach kłody.

W trakcie każdej konkurencji liczy się zarówno czas, jak i precyzja, ponieważ sędziowie kładą nacisk na dokładność.

Uczestniczący w zawodach uczniowie szkół leśnych, dodatkowo uczestniczyli w „Biegu Leśnika”, na który składa się zestaw konkurencji, związanych ze sprawdzeniem typowych umiejętności leśnika, takich jak rozpoznawanie organizmów leśnych, próbek drewna, znajomość SILP, pomiar drzew, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, jazda ciągnikiem po torze z przeszkodami itp.

Konkurs odbył się zgodnie z regulaminem IALC (International Association Logging Championships), czyli organizacji zajmującej się organizacją Mistrzostw Świata Drwali, a uzyskane przez zawodników punkty liczą w ogólnopolskim rankingu drwali — mówi Halina Pańkowska, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie.

Od 2009 roku, dzięki ciągłemu doskonaleniu organizacji, przy wspaniałej pomocy okolicznych nadleśnictw z RDLP Białystok i RDLP Olsztyn, ZUL-i, samorządu gminnego w Rucianem-Nidzie i powiatowego w Piszu, lokalnych i branżowych stowarzyszeń oraz wielkiemu zaangażowaniu społeczności naszej szkoły, konkurs nabrał szczególnego, ponadlokalnego znaczenia, promując zawód leśnika, instytucje branżowe, wolontariackie zaangażowanie społeczne oraz najpiękniejszą część Puszczy Piskiej — dodaje Halina Pańkowska.

W drugim dniu zawodów odbył się też Dzień Otwarty Szkoły. Były m.in. pokazy łucznictwa, zwiedzanie obiektów szkolnych (sala tradycji leśnych, sala symulatorów maszyn) i stoisk promocyjnych, konkursy z nagrodami. Można też było obejrzeć konkurs strzelecki,rzeźbienie "na żywo" w wykonaniu artysty rzeźbiarza Piotra Bogdaszewskiego.


Wyniki końcowe XIV Konkursu Umiejętności Leśnych

Kategoria UCZEŃ
1) Nogalski Jakub - Technikum Leśne w Tucholi - 2181 pkt
2) Herbuś Łukasz - Technikum Leśne w Tucholi -1944 pkt
3) Polewaczyk Karol - Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie - 1922 pkt

Kategoria OPEN
1) Szarmach Kamil - 1649 pkt
2) Sobolewski Zenon - 1618 pkt
3) Rzepa Jakub - 1578 pkt