Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie zaprasza na wystawę plakatów Joana Miró

2022-06-04 19:45:00(ost. akt: 2022-06-06 08:24:30)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Sześćdziesiąt­ oryginalnych­ autorskich­ plakatów Joana­ Miró,­ wykonanych w szlachetnej­ technice ­kolorowej ­litografii, można od piątku (10 czerwca) podziwiać w olsztyńskiej galerii BWA.
Plakaty pochodzą z­ prywatnej­ kolekcji­ Jerzego­ Kurowskiego. Prawie­ wszystkie grafiki­ z lat­ 1953-1984­ wykonane ­zostały­ w­ wyjątkowej­ technice.

- W Polsce mamy mało okazji do podziwiania grafik Joana Miró - informują organizatorzy wystawy - Nieduża część jego plakatów znajduje się w kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie, pojedyncze egzemplarze są w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu czy Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Joan Miró to kataloński malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik, tworzył na pograniczu abstrakcji i surrealizmu – należał do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów XX wieku. Joan Miró obok Pabla Picasso i Salvadora Dali zaliczany jest do najbardziej znanych twórców hiszpańskich. Był pionierem sztuki multimedialnej – pomysły z płócien malarskich przenosił na grafiki, murale, mozaiki oraz rzeźby. Chciał, aby jego sztuka była powszechnie dostępna i prezentowana w przestrzeni publicznej.

Twórczość Miró to łączenie różnych motywów, świat wykreowany z wyobraźni, wypełniony przez symbole przedstawiające ludzi i przedmioty w sposób schematyczny. Artysta często posługiwał się pogrubionym konturem, który kojarzy się z rysunkami naskalnymi pierwotnych plemion, a także z pierwszymi malunkami dzieci. W stworzonych w ten sposób znakach czerń jest często zestawiona na zasadzie kontrastu z błękitem, soczystą zielenią, intensywną żółcią lub czerwienią.

Do historii sztuki światowej przeszły m.in. mozaiki Miró umieszczone na gmachu UNESCO w Paryżu („Ściana Księżyca” i „Ściana Słońca”) oraz na budynku lotniska El Prat w Barcelonie, monumentalne rzeźby (np. 22-metrowa statua „Kobieta i Ptak” w Barcelonie czy 12-metrowa „Słońce, Księżyc i Jedna Gwiazda” w Chicago), wiele obrazów (np. surrealistyczny "Karnawał Arlekina") oraz wspaniałe grafiki, w tym autorskie plakaty.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pruskababa #3100915 5 cze 2022 14:05

    Zgodnie z datą na plakacie wystawa zaczyna się 10 czerwca, nie 3 czerwca..

    odpowiedz na ten komentarz