Szubienice same się rozpadły, czy ktoś im pomógł? Policjanci z Olsztyna wzywają światków na przesłuchania

2022-06-04 14:30:00(ost. akt: 2022-06-03 15:34:04)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie prowadzą postępowanie w sprawie uszkodzenia Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie. Ratusz nie wyklucza możliwości celowego uszkodzenia pomnika. Gdyby funkcjonariusze znaleźli sprawcę, grozi mu nawet do 8 lat więzienia.
Właściciel pomnika, czyli gmina Olsztyn z prezydentem Piotrem Grzymowiczem na czele chce się dowiedzieć, czy Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, czyli potocznie znane "szubienice" rzeczywiście same się rozpadły, czy też może ktoś im w tym pomógł. W tym celu do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zostało wysłane specjalne zawiadomienie, które rozpoczęło postępowanie mające na celu ustalić ewentualnego sprawcę zniszczeń.

Sprawa jest poważna, bo szubienice nadal oficjalnie są zabytkiem. Według kodeksu karnego "Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Miasto zabezpieczyło nagrania z monitoringu, które zostały przekazane Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie. Ratusz podkreśla, że jeśli ktoś faktycznie uszkodził szubienice, to będzie musiał pokryć wszelkie szkody związane z naprawą monumentu.

Sprawa obecnie jest w rękach funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, która wzywa na przesłuchanie ewentualnych świadków zdarzenia. Jednym z nich będzie dziennikarz "Gazety Olsztyńskiej", który jako pierwszy ujawnił zniszczenie pomnika.

Mimo wszystko, szubienice są w złym stanie


O ile jakość samych pylonów jest zadowalająca, tak betonowe płyty przyczepione do cokołu pozostawiają wiele do życzenia. Od momentu odpadnięcia betonowej płyty od pomnika szubienice zostały odgrodzone a właściwe jednostki przeprowadzają tam odpowiednie kontrole.

— W dniu - 1 czerwca 2022r. obyła się kontrola, po której został spisany protokół w obecności pracowników różnych instytucji, zawierający m.in. stan zachowania obiektu (stan faktyczny). Są dwie drogi tego postępowania w związku z kontrolą, będące jej wynikiem - a mianowicie - zalecenia pokontrolne lub decyzja nakazująca. Organ jest w trakcie analizy — mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie — Kontrola odbyła się przy udziale pracowników Urzędu Miasta, PINB dla miasta Olsztyna i WUOZ W Olsztynie. Przyczyną postępowania jest pogarszający się stan techniczny obiektu — dodaje Bartłomiej Skrago.

Wyniki kontroli poznamy niebawem.

Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gratulacje dla Wszystkich. #3100884 4 cze 2022 23:54

  Światków....ludzie kto to pisze....dramat......Co do pomnika- Zburzyć i postawić pomnik Kazimierza Jagiellończyka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. B.K. #3100881 4 cze 2022 23:39

  Ile jeszcze będziemy się wstydzić za "Pomnik wdzięczności armii czerwonej", który "dumnie" stoi w centrum naszego miasta?! Dziwimy się później, że Olsztyn nazywają "czerwonym miastem"...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tokyo #3100879 4 cze 2022 23:04

   Wielki szacunek i ukłon w stronę wszystkich, którzy walczą o usunięcie pomnika. Środkowy paluch dla zwolenników faszyzmu, komunizmu i obrońców szubienic. Niech żyje Polska bez komuchów, chwała wolnej Ukrainie!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3100876 4 cze 2022 19:17

   Piotrze ! Strażniku pomnika ! Tylko ścisła współpraca organów ścigania z miejskimi urzędnikami może doprowadzić do godnego uczczenia bohaterstwa Armii Czerwonej. Da zdrastwuj drużba dzietiej wsiewo Mira !

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  3. AtoJa #3100864 4 cze 2022 15:46

   Trzymam kciuki za tych odważnych ludzi , którzy zdemolują to szkaradztwo po kawałku, wbrew widocznemu oporowi arbuza i całej prorosyjskiej rady miasta.

   Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz