OC na raty – gdzie zapłacisz za ubezpieczenie auta w 2 lub 4 ratach?

2022-06-02 21:58:55(ost. akt: 2022-06-02 22:05:58)   Artykuł sponsorowany
Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale często również wyjątkowo kosztowna sprawa. Niekiedy wydatek na OC jest tak duży, że przerasta on jednorazowe możliwości finansowe właściciela pojazdu – wówczas rozwiązaniem może być płatność w ratach, którą oferuje już większość firm ubezpieczeniowych.
Możliwość porównania ze sobą ofert kilkunastu ubezpieczycieli w kilka minut i w jednym miejscu to ogromna wygoda, z której przy wybieraniu ubezpieczenia samochodu korzysta wielu kierowców. Nic w tym dziwnego, w końcu dzięki porównywarkom online można łatwo i szybko znaleźć polisę w najniższej cenie. Niestety, w niektórych przypadkach nawet kalkulator OC nie pomoże w znaczącym obniżeniu kosztów i jedynym ratunkiem może być rozłożenie płatności za ubezpieczenie na raty. O czym trzeba przy nim pamiętać?

OC komunikacyjne na raty – wady i zalety rozwiązania

Zakupy na raty są tak powszechne, że sfinansować w ten sposób można już praktycznie wszystko – ubezpieczenia komunikacyjne nie są wyjątkiem, bo na płatność ratalną za składkę pozwala zdecydowana większość funkcjonujących na polskim rynku towarzystw. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak mieć świadomość związanych z nim zasad. Jakich?


Liczba rat nie zawsze jest taka sama – najczęściej firmy ubezpieczeniowe oferują 2 lub 4 raty, ale zdarzają się oferty płatności w nawet 12 ratach.
Całkowity koszt będzie większy – jak przy każdej płatności w ratach, również w przypadku OC po zsumowaniu opłat cena będzie wyższa niż przy jednorazowej płatności. Zazwyczaj im więcej rat, tym większy ostateczny wydatek.
Pierwsza rata w dniu startu ochrony – nieważne, na ile rat ubezpieczyciel podzielił Twoją płatność, pierwszą zawsze musisz opłacić najpóźniej w dniu, gdy zaczyna się ochrona ubezpieczeniowa.
Ochrona mimo zaległości – jeżeli już zapłacisz pierwszą ratę, obejmuje Cię roczna umowa OC, której ubezpieczyciel nie ma prawa zerwać. Tak, nawet jeśli nie zapłacisz kolejnych rat i spowodujesz wypadek.
Konsekwencje zalegania z opłatami – oczywiście są, mimo że powyższy układ nie jest korzystny dla ubezpieczyciela. Po pierwsze, jeżeli nie wywiązujesz się ze zobowiązań, Twoja umowa OC nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu i możesz zapłacić karę. Po drugie, zaległości w opłatach skutkują odsetkami, wpisem do rejestru dłużników i windykacją.
Przy AC obowiązują inne zasady – w przypadku ubezpieczeń dodatkowych (np. AC) ubezpieczyciel nie ma obowiązku kontynuować ochrony bez względu na okoliczności. Jeżeli więc będziesz zalegać z płatnością, umowa zostanie zerwana.

Gdzie szukać ubezpieczenia samochodu na raty?

Gdy znasz już zasady, możesz zdecydować się na kupno OC na raty. Zanim jednak wybierzesz ofertę jednej z firm, warto zapoznać się innymi – wbrew pozorom, jest to bardzo proste. Z pomocą przyjdzie porównywarka Mubi (https://mubi.pl/poradniki/gdzie-kupic-oc-na-raty/), dzięki której nie tylko znajdziesz najtańsze OC, ale też sprawdzisz, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują płatność ratalną i na jakich warunkach.

Ubezpieczenie OC w 2 ratach proponują m.in.:

Aviva,
Beesafe,
Generali,
LINK4,
mtu24.pl,
TUZ Ubezpieczenia,
You Can Drive.
Ubezpieczenie OC w 2 lub 4 ratach oferują m.in.:

Benefia,
Uniqa,
Wiener.

Kiedy będzie się opłacało kupić OC na raty?

Najdroższe składki OC płacą zwykle dwie grupy klientów. Pierwszą stanowią młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy powodują statystycznie najwięcej wypadków, a do tego nie mają długiej historii ubezpieczenia i wysokich zniżek. Drugą są natomiast osoby, które w ostatnim roku spowodowały wypadek lub kolizję, za którą wypłacono odszkodowanie – takie zdarzenie kasuje wszystkie wcześniejsze zniżki i zwiększa cenę polisy na kolejny rok. Czy w takim razie właśnie im opłaca się kupić OC na raty? Niekoniecznie!

Trzeba pamiętać, że o ile cena za ubezpieczenie kupione na raty jest zawsze wyższa niż przy płatności całej wymaganej kwoty od razu, to wysokość zwyżki bywa już bardzo różna. W niektórych firmach wynosi ona zaledwie kilka procent, w innych będzie to z kolei ponad 20%, a nawet 30%. Gdy zestawimy to z polisą kosztującą ok. 2000 zł, okaże się, że za całość zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej. Z tego wynika, że płatność w ratach bardziej opłaca się kierowcom, którzy płacą niższe składki – po prostu znacznie mniej na niej stracą.

Oczywiście to tylko teoria, bo w rzeczywistości na raty decydują się najczęściej kierowcy z wysokimi składkami. Dlaczego? Jeśli nie stać ich na jednorazową zapłatę całej kwoty, lepszym wyjściem jest wydać ostatecznie więcej, ale nie musieć się przy tym zadłużać. A kto może naprawdę zyskać na kupnie OC na raty? Są to szczególnie kierowcy, którzy planują w najbliższym czasie sprzedaż auta. Jeżeli pozbędą się samochodu przed zapłatą wszystkich rat, zobowiązanie przejdzie na nabywcę, a oni zaoszczędzą. Trzeba tylko pamiętać, żeby zgłosić sprzedaż samochodu ubezpieczycielowi, by ten po zapłatę kolejnej raty zgłosił się do nowego właściciela.