Tragiczny finał strażackich ćwiczeń w Kętrzynie. Komendant nie przyznaje się do winy

2022-06-02 16:45:26(ost. akt: 2022-06-02 17:00:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie trwa proces Szymona S. oskarżonego o przekroczenie uprawnień i podżeganie do składania fałszywych zeznań w związku z tragicznym wypadkiem podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.
Prokuratura Rejonowa w Giżycku 23 lutego bieżącego roku skierowała do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia przeciwko Szymonowi S. o przekroczenie uprawnień i podżeganie do składania fałszywych zeznań w związku z tragicznym wypadkiem podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.

Według ustaleń prokuratora Szymon S. jako komendant PPSP w Kętrzynie, po zaistnieniu w dniu 14 czerwcu 2018 r. wypadku na terenie Komendy, w którym poważne obrażenia odniósł strażak Maciej C. (zmarł 14 lipca 2018 r.), miał podżegać pięciu innych, bezpośrednio mu podległych strażaków do składania fałszywych zeznań co do rzeczywistego przebiegu wypadku i jego przyczyn.

— Zdaniem prokuratora oskarżony miał polecać im trzymanie się jednej ustalonej wersji zdarzeń zatajającej fakt, że w trakcie przeprowadzanego szkolenia oddawano skoki z wysokości na skokochron. W wyniku takich działań oskarżonego strażacy mieli złożyć fałszywe zeznania podczas przesłuchania w komendzie kętrzyńskiej policji w dniu 18 czerwca 2018 r. — informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Szymon S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia.

Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 26 lipca 2022 r. na godz. 9.
Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski przypomina także, że w latach ubiegłych zapadły już prawomocne wyroki wobec Marcina L. – strażaka odpowiedzialnego za bezpieczeństwo funkcjonariuszy podczas ćwiczeń, oskarżonego m. in. o nieumyślne spowodowanie śmierci Macieja L., jak również wobec pięciu strażaków oskarżonych o złożenie fałszywych zeznań w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, który wydarzył się podczas tych ćwiczeń.