Telefoniczny przestępcy nie ustępują. Kolejna olsztynianka oszukana na 20 tysięcy złotych

2022-06-03 07:10:00(ost. akt: 2022-06-02 15:58:52)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

34-letnia mieszkanka Olsztyna padła ofiarą oszusta podającego się za pracownika banku. Kobieta poprzez zainstalowanie na swoim telefonie aplikacji zdalnego pulpitu, sama dała dostęp oszustom do swojego konta. Po chwili z jej konta zniknęło 20 tysięcy złotych.
W środę (1 czerwca) do policjantów z olsztyńskiej komendy zgłosiła się 34-letnia mieszkanka Olsztyna. Kobieta poinformowała, że prawdopodobnie padła ofiarą oszusta.

Pokrzywdzona odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za pracownika banku. Zgodnie z jego instrukcjami wykonywała polecenia wydawane przez telefon. Oszust poinformował kobietę, że instalacja aplikacji zdalnego pulpitu będzie niezbędne do zabezpieczenia zgromadzonych na koncie pieniędzy. Postępując zgodnie z jego instrukcjami, 34-latka zainstalowała niebezpieczną aplikację i po chwili zorientowała się, że jej decyzja była zbyt pochopna. Z konta kobiety zniknęło 20 tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny przypominają o zachowaniu zdrowego rozsądku zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Stosując zasadę ograniczonego zaufania, nie przekazujmy i nie udostępniajmy danych do logowania do naszych rachunków bankowych. Nie należy również instalować aplikacji, których pochodzenia i działania nie znamy. Oszustwo metodą „na zdalny pulpit” polega na tym, że internetowi oszuści najpierw skłaniają ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera czy urządzenia mobilnego, następnie polecają, aby ofiara zalogowała się do swojego konta.

Ku przestrodze, warto obejrzeć film o tym jak działają telefoniczni przestępcy:
https://www.youtube.com/watch?v=fY3QXPQS6k8

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Insomnia #3100790 3 cze 2022 07:54

    Już niedługo nie będzie z czego okradać. Dzięki zbójom Mateuszowi i Andrzejowi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz