Co zrobić jeśli uszkodzimy samochód w miejscu budowy nowej linii tramwajowej w Olsztynie? Wyjaśniamy, czy należy nam się odszkodowanie

2022-06-01 18:14:02(ost. akt: 2022-08-26 13:42:05)
Czy jeśli uszkodzimy samochód na remontowanych odcinkach w Olsztynie należy nam się odszkodowanie?

Czy jeśli uszkodzimy samochód na remontowanych odcinkach w Olsztynie należy nam się odszkodowanie?

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

W Olsztynie od wielu miesięcy trwa inwestycja tramwajowa, której nieodłącznym elementem są utrudnienia w ruchu drogowym i rozkopane, nierówne drogi. Wyjaśniamy co należy zrobić, jeśli uszkodzimy nasz samochód na remontowanych odcinkach olsztyńskich dróg.
Na fatalny stan dróg w Olsztynie narzeka niemal każdy kierowca. Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli wybierzemy trasę przez część miasta, w której toczy się inwestycja tramwajowa. Z uwagi na prowadzone tam roboty część nawierzchni jest zerwana, zapadnięta lub zamiast po płaskim asfalcie, kierowcy muszą jeździć po nierówno ułożonych betonowych płytach.


Zapewne przy okazji pierwszego przejazdu nierównymi drogami nic nam się z samochodem nie stanie, jednak są kierowcy, którzy niemal codziennie muszą pokonywać te odcinki np. w drodze do pracy. Długotrwałe wystawianie zawieszenia samochodu na tak ekstremalną próbę w końcu doprowadzi do jego uszkodzenia. Wtedy rodzi się pytanie: kto ma zapłacić za naprawę: kierowca, miasto czy może wykonawca?

Okazuje się, że ostatnia odpowiedź jest poprawna. Miejsce w którym obecnie toczą się prace nad nową linią tramwajowe zostało w pewnym sensie "przekazane" przez miasto w ręce wykonawcy. Obecnie nadzorcą tych dróg jest Konsorcjum firm Polimex Infrastruktura – Polimex Mostostal – Trakcja.

— Na przekazanym przez ZDZiT terenie, na którym prowadzone są prace, wykonawca ponosi odpowiedzialność i przejmuje roszczenia osób trzecich w
przypadku wystąpienia ewentualnych szkód powstałych na terenie budowy — tłumaczy nam Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

"Szkody" o których wspomina rzecznik ZDZiT oczywiście dotyczą również uszkodzeń samochodów osobowych czy innych pojazdów, które powstaną w wyniku poruszania się po remontowanych odcinkach Olsztyna.

A co jeśli wpadniemy w dziurę w innej części miasta?


Stan wielu dróg w Olsztynie pozostawia wiele do życzenia. Często zdarza się tak, że nie potrzeba inwestycji tramwajowej, żeby uszkodzić sobie samochód. Z takimi szkodami należy się zgłaszać bezpośrednio do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, który jest nadzorcą miejskich dróg.

— Czasem zdarza się, że nie zdążymy naprawić jezdni, chodnika czy schodów.Jeśli ktoś z tego powodu dozna szkody może zwrócić się o odszkodowanie do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. W tym celu przede wszystkim należy wykonać dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia i najlepiej w dniu jego wystąpienia. W przypadku szkód, przykładowo komunikacyjnych zaleca się także wezwanie na miejsce policji, która sporządzi notatkę stanowiącą istotny dowód w postępowaniu odszkodowawczym. Wnioski o odszkodowania za szkody poniesione przez użytkowników dróg administrowanych przez ZDZiT dostępne są na stronie internetowej zdzit.olsztyn.eu. Wypełnione wnioski można przesłać na
adres mailowy odszkodowania@zdzit.olsztyn.eu (maks. 25MB) lub złożyć je w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Knosały 3/5B w Olsztynie — tłumaczy Michał Koronowski ze ZDZiT-u.

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tex #3100724 2 cze 2022 09:50

    Ja kupiłem traktor aby jeździć po Olsztynie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz