Pierwsze zawody weterynaryjne w Polsce odbyły się w Olsztynie na UWM

2022-05-31 15:21:56(ost. akt: 2022-06-01 07:33:19)

Autor zdjęcia: UWM

Studenci medycyny weterynaryjnej wzięli udział w zawodach medycyny ratunkowej. Uczyli się, jak udzielić szybkiej pomocy psom i kotom. Tego typu symulacje odbyły się na UWM po raz pierwszy.
Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyły się niezwykłe zawody z zakresu medycyny ratunkowej. Przyszli lekarze weterynarii uczyli się, jak udzielić szybkiej pomocy chorym psom i kotom. W zawodach rywalizowało kilkanaście drużyn studentów od I do V roku studiów. Zawodnicy musieli błyskawicznie podejmować decyzje dotyczące diagnozy i leczenia trudnych przypadków schorzeń.

— To bardzo ważny temat. Chcielibyśmy w ten sposób zachęcić studentów, żeby poszerzali swoją wiedzę od strony praktycznej i klinicznej. To fajny trening przed pracą zawodową — podkreślała Iga Wereszka, jedna z organizatorek.

Pracę studentów oceniali ich wykładowcy, punktując wiedzę i zdolności praktyczne, nabywane w trakcie studiów, ale także umiejętność pracy w zespole. Każdy zespół miał 20 min na zdiagnozowanie i pomoc w poszczególnych przypadkach. W roli pacjentów „wystąpiły” fantomy zwierząt.

Fot. UWM

Z czym musieli się zmierzyć przyszli lekarze weterynarii?


— Naszym pacjentem był 6-letni york. Zadbany i regularnie szczepiony. Mimo to opiekunowie zauważyli u niego krwiomocz, utratę apetytu i osłabienie. Naszym zadaniem było rozpoznanie choroby, ustabilizowanie stanu pacjenta i ustalenie planu leczenia. Zdiagnozowaliśmy babeszjozę — opowiada Hanna Domańska.

— Zawody to świetny pomysł. Nauczymy się, jak pomóc naszemu własnemu zwierzakowi, gdyby coś się działo — podkreśla Jagna Bela, studentka I r.

— Mam też nadzieję, że zawody dadzą nam wiedzę, jak kształtować dalej dydaktykę, aby pomóc studentom poznać metody praktyczne leczenia i ratowania zwierząt — mówiła dr n. wet. Justyna Radwińska, przewodnicząca jury.

Tego typu impreza odbyła się na UWM po raz pierwszy. Takich zawodów nie organizowały również dotychczas inne wydziały medycyny weterynaryjnej w Polsce. Organizatorzy - studenci wydziałowego samorządu studenckiego – liczą, że w roku przyszłym uda się je zorganizować ponownie i że impreza zagości na stałe w Kortowie, przyciągając studentów również z innych uczelni.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SumRed #3100668 1 cze 2022 12:31

    Ciekawe co u studentki wydziału lekarskiego, która kiedys obrazała w pociągu obywatelke Ukrainy? Nagrała jeszcze jakis filmik?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3100652 1 cze 2022 09:24

    Na sztucznych się nie liczy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz