"Kortowiada się zaczyna". Olsztyn pojutrze będzie areną największych imprez studenckich w Polsce

2022-05-31 17:14:10(ost. akt: 2022-05-31 15:58:07)

Autor zdjęcia: Biuro prasowe Kortowiady

Kortowo, które zwykle w drugiej połowie maja stawało imprezowym centrum Polski, tym razem zapłonie dopiero na początku czerwca. Już od czwartku w Olsztynie wystąpią m.in. Happysad, Kwiat Jabłoni, Kayah czy Mery Spolsky. Mieszkańcy muszą liczyć się z nieco większymi utrudnieniami w ruchu drogowym.
Kortowiada wraca po dwóch "pandemicznych" edycjach. Dwa lata temu odbyła się ona w 100 proc. zdalnie, a w ubiegłym roku wstęp na imprezę miała tylko nieliczna garstka wybrańców. W tym roku olsztyńskie juwenalia jednak startują "pełną parą" i uczestnicy będą mogli skorzystać z wszystkich atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

To 61. edycja olsztyńskich juwenaliów. W tym roku jej hasłem przewodnim jest „Green Camp”. Organizatorzy chcą w ten sposób przypominać, jak wiele walorów przyrodniczych ma kampus UWM i jak ważna jest ich ochrona.

Mimo tego, że Kortowiada oficjalnie rozpoczyna się w czwartek 2 czerwca, to pierwsze atrakcje startują już dzień wcześniej. Na środę organizatorzy zaplanowali "Kortowiadowy Bieg o Złotego Dzika", tradycyjny już konkurs w wystroju akademików, ekonamiot, mecz koszykówki na wózkach czy namiot "Silent Party" w którym zagrają Dj Killer, Dj Jack Grand, Dj Adys i Dj C.Why.C.

Czwartek 2 czerwca


Właściwa impreza zaczyna się jedna w czwartek, kiedy to ulicami Olsztyna przejdzie tradycyjna Parada Wydziałów. To właśnie wokół tego wydarzenia narosło najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców Olsztyna, bo oznacza to ni mniej ni więcej, niż zablokowaną główną ulicę Olsztyna.

Od prezydenta Olsztyna żacy przejmą symboliczne klucze do miasta i ruszą do miasteczka akademickiego, by symbol władzy nad Kortowem przyjąć z rąk rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Parada przejdzie między godz. 10 a 13 od Starego Miasta przez ul. Mochnackiego, Śliwy, al. Warszawską, Heweliusza, Oczapowskiego i Dybowskiego aż do parkingu przy Centrum Konferencyjnym UWM. W tym czasie jeden pas al. Warszawskiej może być zablokowany.

Na czele parady maszeruje ten wydział, który został zwycięzcą Ligi Wydziałów. W tym roku ten zaszczyt przypadł Wydziałowi Lekarskiemu. Poprowadzi on orszak ulicami Prostą, Mochnackiego, Śliwy, Warszawską, Oczapowskiego i Dybowskiego, by dotrzeć w końcu na parking przy Centrum Konferencyjnym UWM. To tu wyposażeni w insygnia władzy żacy rozpoczną na dobre swoje święto, tańcząc… Wielką Kortowską Makarenę.

Od tej pory wszystkie wydarzenia będą odbywały się na terenie Kortowa.


Tego samego dnia uczestników juwenaliów czekają jeszcze takie atrakcje jak Tramwaj Zwany Pożądaniem, Energiczne Granie czy Speed Dating, czyli "szybkie randki".

W odróżnieniu od poprzedniej edycji Kortowiady, w tym roku główna scena będzie rozstawiona na plaży Kortowskiej. Dobrze znana wszystkim górka obecnie czeka na przystosowanie do imprez masowych, jednak klimat koncertów z pewnością zostanie zachowany.

W czwartek na głównej scenie od godz. 17 zagrają: Baranovski, O.S.T.R, Happysad, Kwiat Jabłoni i Łydka Grubasa. Od godz. 21 impreza będzie trwała również w namiocie Silent Party, w którym gości bawić będą: Dj Omen, Dj Sopran, Dj Mario i Dj Hajdi.

Organizatorzy na godz. 21:30 zaplanowali kino plenerowe, na które wstęp będzie darmowy. Filmy na wielkim ekranie uczestnicy będą mogli obejrzeć na Scenie Studenckiej znajdującej się przy Centrum Konferencyjnym.

Piątek 3 czerwca


Kortowiadowy piątek rozpoczyna się od tradycyjnego Sport Camp Kortostrong, które odbędzie się na kortowskich orlikach. Organizatorzy zorganizowali również takie wydarzenia jak Bój Wydziałów w popularnej telewizyjnej formule "1 z 10" przerobionej na "1 z 16" czy Festiwal Gier Planszowych.

W piątek, podobnie jak poprzedniego dnia, koncerty na głównej scenie rozpoczną się o godz. 17. Tego dnia przed kortowską publicznością zaprezentuje się Kaśka Sochacka, Zalewski, Enej, Kayah i Sokół. Podobnie jak poprzedniego dnia, uczestnicy również będą mogli skorzystać z namiotu Silent Party w którym zagra Dj Insane, Dj Cezar i Dj Adys. Organizatorzy też zapraszają na kino plenerowe, które będzie nieodłącznym elementem każdego dnia tegorocznej Kortowiady.

Sobota 4 czerwca


Chyba prawie każdy się zgodzi, że sobota to najbardziej imprezowy dzień w całym tygodniu. "Prawie" bo dla studentów, szczególnie w trakcie juwenaliów każdy z dni jest najbardziej imprezowy, nie inaczej jest z sobotą.

Zabawa w Kortowie rozpoczyna się o godz. 11 od Boju Akademików, który odbędzie się na placu za Wydziałem Nauk Technicznych. O godz. 15 odbędzie się turniej flanek sportowych, które są doskonale znane niemal każdej osobie, która miała przyjemność studiować na UWM.

Scena główna znajdująca się na plaży Kortowskiej tego dnia, podobnie jak podczas dwóch poprzednich, będzie areną występów największych gwiazd z całej Polski. W sobotę przed kortowską publicznością wystąpią: Vito Bambino, Guzior, Mery Spolsky, Pro8lem i Tymek. Imprezę w namiocie Silent Party Będą nakręcać prawdziwi giganci muzyki klubowej czyli Dj Omen, Dj Yourant, Dj Cezar i Dj Danny-D.

Karol Grosz