CZYTAM, BO LUBIĘ: Wiesław Myśliwski - "Wszyscy jesteśmy baśnią"

2022-06-05 09:00:00(ost. akt: 2022-06-05 09:46:21)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

"W środku jesteśmy baśnią" to zbiór, który można czytać jak swoistą autobiografię jednego z najważniejszych, współczesnych polskich autorów. dzięki tej książce możemy poznać cząstkę baśni, jaką jest on sam.
25 marca Wiesław Myśliwski skończył 90 lat. Z tej okazji Jerzy Illg - redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” wraz z Wojciechem Bonowiczem - poetą i publicystą, przygotowali tom zawierający mowy autora Widnokręgu oraz wywiady z Jubilatem.

"W środku jesteśmy baśnią" to zbiór, który można czytać jak swoistą autobiografię jednego z najważniejszych, współczesnych polskich autorów.
W tomie znalazły się zarówno teksty jego publicznych wystąpień - w tym najsławniejszy: esej "Kres kultury chłopskiej" - jak i wybrane przez Autora wywiady. Dzięki temu mamy jedyną okazję dowiedzieć się więcej o dzieciństwie i młodości pisarza, o początkach jego literackiej kariery i pracy na etacie redaktora, o długim i szczęśliwym małżeństwie i o tym, dlaczego pisarz nie powinien się spieszyć. "W środku jesteśmy baśnią", twierdzi Myśliwski, a my - dzięki tej książce - możemy poznać przynajmniej cząstkę baśni, jaką jest on sam.

Wiesław Myśliwski się nie spieszy. Pisze powoli, z wielkim kunsztem. Jak napisał w przedmowie do książki Jerzy Ilg:
"Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy – jak pisano – filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej."
Wiesław Myśliwski jest jednym z najważniejszych pisarzy we współczesnej polskiej literaturze. Pozostaje zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę.

Z przemówień i wywiadów autora "Ostatniego rozdania" wyłania się portret Pisarza przez duże P, który pisze, aby poznać siebie i świat, że powołaniem literatury jest dążenie do zrozumienia człowieka, który jednak zawsze pozostanie tajemnicą. Myśliwski niechętnie bierze udział w życiu publicznym, nie bywa, nie zabiega o popularność - jego książki bronią się same: są niezwykle popularne zarówno wśród młodych, jak i starszych czytelników. 

Zamieszczone w tomie wywiady uświadamiają, że Myśliwskiemu nie jest łatwo sprostać. Najlepiej wypadają ci rozmówcy, którzy są z pisarzem zaprzyjaźnieni, dobrze znają jego twórczość i mówią "swoim głosem", np. Barbara Kazimierczyk. Hojnie obdarza każdego swoimi bezcennymi refleksjami.

Zbiór "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy" jest skierowany do wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej o Myśliwskim, o jego życiu, pisarstwie, istocie procesu twórczego i o tym, jaką rolę odgrywa w nim muzyka, o ważnych dla niego autorach, przemyśleniach filozoficznych, a także o roli pamięci, pojmowaniu ludzkiego losu, relacji między przypadkiem a przeznaczeniem, poetyką chaosu a żelazną logiką konstrukcji dzieła.

Książka godna polecenia na rozpoczęcie przygody z Myśliwskim, gdyż jest wprowadzeniem do tego, co nas czeka w pozostałych pozycjach. Natomiast czytana po innych, stanowi uzupełnienie wiedzy i ułatwi interpretowanie jego dzieł.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk