Visa Mobile – czym jest i jak korzystać?

2022-05-30 12:00:00(ost. akt: 2022-06-03 10:40:16)   Artykuł sponsorowany
Aż 77% mieszkańców naszego kraju deklaruje, że dokonuje zakupów online1. Polacy uważają je za wygodne, nieskomplikowane i cenią sobie większe możliwości wyboru niż w sklepach tradycyjnych2. I właśnie do e-konsumentów skierowane jest nowe rozwiązanie dla bezpiecznych płatności, czyli Visa Mobile. Jego celem jest przyspieszenie procesu zamawiania produktów oraz uczynienie ich jeszcze bardziej intuicyjnymi3. Czym jest Visa Mobile, jak działa i czy rzeczywiście warto skorzystać z usługi?

Czym jest Visa Mobile?
Na polskim rynku aż 86% konsumentów do płatności w internecie używa kart3. Visa Mobile to usługa, której celem ma być zbliżenie wygody transakcji kartowych do tej, z jaką mamy do czynienia w sklepach stacjonarnych – podczas płacenia przy kasie3.

Dlaczego to tak istotne? Przede wszystkim ze względu na fakt, że podczas zakupów w sklepie spożywczym, markecie czy u fryzjera nie trzeba pozostawiać swoich danych. Tymczasem podczas płatności online niezbędne jest podanie np. danych karty na stronie serwisu internetowego – w naszym regionie zrobiło to już 40–50% konsumentów3.

Visa Mobile jest rozwiązaniem dostępnym w bankowości internetowej albo w formie aplikacji i korzystanie z niej nie wymaga wprowadzania 16-cyfrowego numeru karty, jakichkolwiek haseł czy wypełniania wielu pól formularza4.

Jak działa Visa Mobile?
Aby korzystać z bezpiecznych płatności mobilnych Visa, wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję w swojej aplikacji bankowej albo pobrać aplikację Visa Mobile i dodać do niej swoją kartę. Konfiguracja jest jednorazowa i wymaga tylko podania numeru telefonu oraz adresu e-mail4. Aplikacja Visa Mobile jest dostępna dla wszystkich użytkowników smartfonów, dlatego warto ją pobrać i przekonać się, jak wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że niektóre banki mogą wymagać aktualizacji aplikacji albo innych dodatkowych czynności. Listę banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, można znaleźć na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html

Kiedy już posiadamy aplikację, możemy korzystać z niej bez ograniczeń. Wystarczy, że wybierzemy opcję płatności Visa na stronie sklepu i w odpowiednim polu podamy swój numer telefonu. Następnie pozostaje zaakceptować płatność na smartfonie w aplikacji – gotowe4!

Aktualnie z Visa Mobile mogą korzystać klienci wybranych banków. Rozwiązanie to jest jednak stale rozwijane i wkrótce z bezpiecznych płatności Visa będą mogli korzystać również klienci innych banków3.

Zalety aplikacji Visa Mobile
Brak konieczności podawania danych karty czy osobowych podczas płatności online, ponadto każda transakcja jest zabezpieczona przez Visa, co zwiększa bezpieczeństwo e-konsumentów. Co więcej, korzystanie z niej czyni proces zamawiania produktów czy usług z Internetu o wiele szybszym4.

Warto również zwrócić uwagę na procedurę chargeback . Jest to sposób, dzięki któremu możemy odzyskać pieniądze wtedy, gdy nie otrzymaliśmy zamówionych i opłaconych produktów lub usług, np. w wyniku bankructwa albo zlikwidowania działalności przez dostawcę/sprzedawcę. Aby móc dochodzić roszczeń z tytułu procedury chargeback, najpierw powinniśmy spróbować rozwiązać spór ze sprzedawcą. Jeśli nie uda się załatwić sprawy w ten sposób, bank, który wydał kartę Visa, dzięki procedurze chargeback, może dokonać zwrotu środków w określonych sytuacjach. Chargeback nie wynika z przepisów prawa. To dodatkowe zabezpieczenie naszych zakupów online4.

Artykuł powstał przy współpracy z Visa.


Bibliografia:
1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 69.
2. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 70.
3. VISA, Visa Mobile może zmienić to jak płacimy kartami w sieci – wywiad 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-wywiad-1631263907288.html, dostęp: 14.03.2022.
4. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 14.03.2022.