Profilaktyka zdrowotna powinna być nieodłącznym elementem naszego życia

2022-05-30 09:59:19(ost. akt: 2022-05-30 10:00:56)

Autor zdjęcia: PAP

Profilaktyka zdrowotna powinna być nieodłącznym elementem naszego życia - powiedział wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, który w niedzielę odwiedził w Płocku (Mazowieckie) Miasteczko Zdrowia z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami. Sam również skorzystał z badań i porad lekarskich.
Miasteczko Zdrowia to inicjatywa PKN Orlen - spółki, której główny zakład produkcyjny znajduje się właśnie w Płocku. Projekt, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, ruszył w 2019 r. w ramach programu koncernu „Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”.

„Profilaktyka zdrowotna powinna być nieodłącznym elementem naszego życia. Bardzo cieszy mnie to, że dzisiaj mieszkańcy Płocka i okolic mogą skorzystać z badań i konsultacji lekarzy specjalistów. Ja również zamierzam z takiej możliwości skorzystać” - powiedział dziennikarzom Martyniak podczas wizyty w Miasteczku Zdrowia.

Jak zaznaczył, „profilaktyka stanowi trzon systemu ochrony zdrowia w najbliższych latach”. Podkreślił, że jej znaczenie polega na możliwości wczesnego wykrywania nawet drobnych problemów zdrowotnych i w ten sposób zapobiegania rozwojowi potencjalnie groźnych chorób.

„Część chorób ma niestety przebieg wykładniczy. To znaczy, im później następuje diagnoza, tym mniejsza jest szansa na skuteczną terapię i leczenie, na powrót pacjenta do zdrowia bez komplikacji i powikłań” - dodał wiceminister Martyniak.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że w płockim Miasteczku Zdrowia mieszkańcy tego miasta i okolicznych powiatów mogą liczyć na bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, w tym w zakresie onkologii, kardiologii i pulmonologii, u najlepszych specjalistów z czterech instytutów medycznych, które podlegają Ministerstwu Zdrowia.

„Zwłaszcza pulmonologia czy onkologia to bardzo istotne obszary zdrowotne, biorąc pod uwagę okres postpandemiczny. Duża część powikłań pocovidowych dotyczyła przecież chorób płucnych. Również aspekt długu zdrowotnego, który w pewien sposób w ostatnich miesiącach narósł, można uznać za problem, który profilaktyka powinna rozwiązywać” - stwierdził wiceszef resortu zdrowia.

Piotr Sabat, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju, przypomniał, że tegoroczne Miasteczko Zdrowia w Płocku to czwarta edycja tego projektu przewidzianego na lata 2019-2024, na który w tym czasie spółka przeznaczy łącznie 10 mln zł. „PKN Orlen chce być bardzo dobrym sąsiadem” - podkreślił Sabat, nawiązując do lokalizacji zakładu głównego spółki w Płocku i celów, jakie ma spełniać Miasteczka Zdrowia. Zapowiedział przy tym, że projekt ten ma być kontynuowany także po 2024 r.

„Są już wstępne plany, żeby inicjatywę kontynuować, ale też może rozszerzać na inne warianty działalności wspierającej zdrowie mieszkańców Płocka i okolic. Oczywiście tutaj wiele zależy od tego, jakie będą oczekiwania mieszkańców. PKN Orlen chce odpowiadać na te potrzeby” - oświadczył Sabat.

Miasteczko Zdrowia otwarto w hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena w Płocku w niedzielę rano - będzie ono tam czynne do wieczora. Wśród tegorocznych partnerów projektu znalazły się m.in.: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Narodowy Instytut Kardiologii, Narodowy Instytut Onkologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Centrum Medyczne Medica.

Na terenie Orlen Areny do poszczególnych gabinetów lekarskich ustawiały się w ciągu dnia kolejki osób w różnym wieku. Oprócz konsultacji onkologicznych czy badań kardiologicznych, dla odwiedzających Miasteczko Zdrowia przygotowano też możliwość np. sprawdzenia pojemności płuc, zbadania znamion na skórze, jak również zasięgnięcia porad fizjoterapeuty oddechowego czy dietetyka, a także zapisania się do programu pomagającego rzucić palenie papierosów.

Według PKN Orlen, we wszystkich dotychczasowych edycjach płockiego Miasteczka Zdrowia wykonano w sumie ponad 11,4 tys. różnego rodzaju badań.

W ramach tegorocznej edycji projektu w Orlen Arenie i wokół niej - podobnie, jak poprzednio - przygotowano wydarzenia towarzyszące. Tym razem zorganizowano m.in. punkty informacyjne zakładowej straży pożarnej PKN Orlen, WOPR i Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Na najmłodszych czekały też strefy gier i zabaw. (PAP)