Intrygujące doniesienia "Corriere della Sera"! Johnson chce budować alternatywę dla UE? Zaproszone mają być m.in. Polska i Ukraina

2022-05-28 09:45:45(ost. akt: 2022-05-28 09:48:37)
Boris Johnson

Boris Johnson

Autor zdjęcia: PAP/EPA/wpolityce.pl

Według włoskiego dziennika „Corriere della Sera” premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma pracować „nad modelem wspólnoty europejskiej, na czele której stanąć miałby jego kraj, a wśród członków byliby Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Ukraina”. Nie jest wykluczone, że do „nowej” wspólnoty mogłaby dołączyć również Turcja.

Co proponuje Londyn?


Premier Johnson, według dziennika, ma pracować nad swoim planem od miesiąca i miał go już przedstawić nawet prezydentowi Ukrainy. Rząd w Kijowie nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Ukraińskie elity przekonały się, że w Niemczech i Francji bardzo niewielu liczy na pokonanie Władimira Putina: opóźnienia w sankcjach i wysłaniu broni wykopały polityczną fosę

— pisze „Corriere della Sera”.

Gra przed szczytem UE


Włoski dziennik podkreśla, że w Kijowie oczekuje się na rezultat szczytu Unii Europejskiej, który ma się odbyć 23 czerwca. To na nim ma zapaść decyzja o tym, czy Ukraina zostanie uznana za państwo „kandydata” do UE. Włoscy dziennikarze zaznaczają, że może to być próba wywarcia presji na europejskich liderów. Gdyby okazało się, że Ukraina nie otrzyma takiego statusu, to prezydent Zełenski miałby wybrać propozycję premiera Johnsona.

Dziennik zaznacza również, że niewiadomo, czy Polska oraz państwa bałtyckie miałyby w ogóle chęć wziąć udział w inicjatywie Londynu.

za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce