W okresie letnim warto zadbać o zabezpieczenie roweru przed kradzieżą - radzą olsztyńscy policjanci

2022-05-29 10:01:05(ost. akt: 2022-05-27 15:37:23)

Autor zdjęcia: KPP Iława

Sezon rowerowy w pełni! Wraz z polepszającą się pogodą na drogach i ścieżkach rowerowych pojawia się więcej jednośladów. Wraz z większą liczbą miłośników dwóch kółek rośnie ryzyko kradzieży rowerów. Aby nie dać złudzeń potencjalnemu złodziejowi, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu roweru.
Na przestrzeni lat, olsztyńscy policjanci zaobserwowali, że do kradzieży jednośladów najczęściej dochodzi w okolicach sklepów, klatek schodowych czy na korytarzach piwnicznych. Złodziej za każdym razem wykorzystuje naszą nieuwagę, a pozostawiony bez zabezpieczenia i nadzoru jednoślad staje się dla niego łakomym kąskiem. Zdarza się, że do kradzieży rowerów dochodzi również w okresie jesiennym czy zimowym w trakcie ich przechowywania po letnim sezonie. Dlatego, co jakiś czas należy sprawdzić, czy zastosowane zabezpieczenia nadal znajdują się na swoim miejscu, a nasz rower stoi tam, gdzie go wcześniej pozostawiliśmy.

Kupujesz używany rower? Sprawdź, czy nie pochodzi z przestępstwa!


Przy zakupie roweru, który pochodzi z drugiej ręki, możesz sprawdzić legalność jego pochodzenia i to czy przypadkiem nie figuruje on w policyjnych systemach jako utracony. Każdy jednośladu posiada wybity indywidualny numer identyfikacyjny znajdujący się na ramie. Sprawdź przed zakupem czy nie jest on zatarty i czy nikt nie próbował w niego ingerować. Najprostszym rozwiązaniem są dokumenty, które powinniśmy otrzymać wraz z zakupem jednośladu. Ostatecznie, aby sprawdzić, czy rower nie figuruje jako utracony, przyjedź nim do najbliższej jednostki Policji i poproś o sprawdzenie numeru identyfikacyjnego w policyjne bazie rzeczy utraconych lub pochodzących z przestępstwa.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?


Najczęściej łupem złodziei padają niezabezpieczone rowery, bądź te pozostawione bez nadzoru. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.

Pamiętajmy, aby nie przypinać roweru za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka-kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower, muszą być solidne i trwale przymocowane. Uważaj także na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są np. znaki drogowe. Tarczę takiego znaku można szybko odkręcić i zdjąć, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby.

Fot. KMP w Olsztynie

Fot. KMP w Olsztynie


Pamiętajmy, aby zabezpieczyć rower zawsze, gdy się od niego oddalamy. Chwilę naszej nieuwagi może wykorzystać potencjalny złodziej. Mamy świadomość, że rower to nie tylko wartość materialna, ale często do jednośladu przywiązani jesteśmy sentymentalnie. W przypadku zgłoszenia kradzieży zadbajmy o dostarczenie organom ścigania dokumentów świadczących potwierdzających naszą własność. Pomocnym w odnalezieniu skradzionego roweru mogą okazać się zdjęcia lub informacje o znakach szczególnych.

Olsztyńska Policja nie prowadzi akcji znakowania rowerów, ale policjanci zachęcają do naniesienia charakterystycznych znaków w miejscach niewidocznych we własnym zakresie. Każda, nawet najmniejsza informacja może przyczynić się do szybszego odzyskania jednośladu.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Poranna Kawka #3100648 1 cze 2022 08:42

  To dobrze, że rowerzyści są przestrzegani, pouczani, ale dobrze byłoby widzieć więcej patroli na ulicach. Może nawet byłyby to patrole rowerowe? Poza tym sprawę rozwiązałyby porządne stojaki rowerowe w całym mieście. Radzę też zwrócić uwagę na inne problemy rowerzystów - brak przejazdów rowerowych, urywające się ścieżki, które nie mają kontynuacji nawet w ciągu pieszo-rowerowym, zmiana co skrzyżowanie strony, po której jest ścieżka, a przede wszystkim ogólna edukacja w zakresie prawa o ruchu drogowym dla WSZYSTKICH jego uczestników.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #3100640 1 cze 2022 06:28

  Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu gazety ukraińskiej. Lang niech się łuczy.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. dis #3100570 31 maj 2022 08:59

  Ja w ogóle nie zabezpieczam roweru, bo jeżdżę samochodem. W tym mieście nie ma infrastruktury dla rowerów. Chociaż jazda samochodem też jest skutecznie utrudniana przez naczelnego motorniczego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 4. olsols #3100455 29 maj 2022 21:43

  W każdym normalnym mieście można oznakować rower. Czy Olsztyn jak zwykle zawodzi? Warto pamiętać że każde zabezpieczenie roweru przecina się w minutę szlifierką akumulatorową. Nie ma rady jeśli na rower jest zlecenie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz