To już pewne. Bilety miesięczne komunikacji miejskiej w Olsztynie będą dużo droższe

2022-05-25 11:07:11(ost. akt: 2022-05-25 14:22:26)
Ceny biletów miesięcznych na komunikację miejską w Olsztynie wzrosły 20 zł

Ceny biletów miesięcznych na komunikację miejską w Olsztynie wzrosły 20 zł

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Radni zadecydowali o kolejnej już podwyżce biletów komunikacji miejskiej w Olsztynie. Od kwietnia mieszkańcy muszą płacić więcej za bilety jednorazowe. Tym razem radni podnieśli ceny biletów okresowych.
Jako uzasadnienie to kolejnej z rzędu podwyżki cen biletów autorzy uchwały podnoszą wzrost cen ropy naftowej po agresji Rosji na Ukrainę. W momencie podpisania umowy z aktualnymi przewoźnikami paliwo do autobusów kosztowało niecałe 5 zł za litr, obecnie jest to ponad 7 zł.

Radni przyjęli zmieniającą ceny biletów okresowych. Nowy cennik będzie obowiązywał od pierwszego lipca tego roku

.

Zmianą, która najbardziej dotknie mieszkańców jest podniesienie ceny biletu miesięcznego z 80 zł na 100 zł. Adekwatnie oczywiście wzrasta cena biletu ulgowego, za który zamiast 40 zł trzeba będzie zapłacić 50 zł. Podwyżki dotknęły także bilety okresowe, za 24-godziny jeżdżenia komunikacją miejską w Olsztynie trzeba będzie zapłacić 15 zł zamiast dotychczasowych 12, natomiast za trzy dobry kwota biletu została zwiększona o 4 zł, z 26 zł dotychczasowych na 30 zł.

Wszystkie zmiany prezentujemy w tabeli poniżej

Fot. BIP Olsztyn

ZDZiT szacuje wzrost dochodów z tytułu sprzedaży biletów na poziomie 2,34 mln zł, które proponuje się przeznaczyć w części na realizację planu dochodów z biletów w 2022 r. oraz na pokrycie większych kosztów operatorów, z którymi Gmina Olsztyn ma zawarte umowy przewozowe.

Prezes MPK Jerzy Roman zwraca uwagę na fakt, że podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Olsztynie są konieczne, aby utrzymać dotychczasową jakość i ilość kursów.

— Prognozowane koszty paliwa w tym roku w stosunku do roku poprzedniego wzrosną o 4,5 mln zł, a koszty energii elektrycznej odpowiednio o 500 tys. zł - wyjaśnia prezes największego przewoźnika w Olsztynie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Jerzy Roman — W sumie przekłada się to na wzrost o pięć mln zł, bez uwzględniania wpływu inflacji na inne koszty.

Autorzy uchwały podwyższającej stawkę za bilety okresowe zwracają uwagę, że inne miasta podobnej wielkości mają podobne stawki. W przypadku biletów miesięcznych (30-dniowych) stawka w Olsztynie będzie identyczna z tą, jaka obowiązuje m.in. w Rzeszowie i Kielcach, a niższa od cen w Zielonej Górze (130 zł), Bydgoszczy (148), Toruniu (126) czy Płocku (122).

— Zaproponowana taryfa nie odbiega od cen w porównywalnych do Olsztyna miastach — mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc — Przypomnijmy, że imienne bilety miesięczne czy 30-dniowe od 2017 roku kosztowały 80 złotych. Wówczas cena została obniżona z 88 złotych, a jeszcze wcześniej, czyli przed końcem 2015 roku, sieciowy bilet kosztował 110 złotych.

Sprawdziliśmy również ile kosztują bilety w dużo większych miastach niż Olsztyn. Jedna strefa w Warszawie kosztuje 110 zł, natomiast bilet dwustrefowy 180 zł. Mieszkaniec Krakowa zapłaci 116 zł za bilet obejmujący trzy strefy łącznie z aglomeracją. Za 114 zł możemy jeździć przez miesiąc komunikacją miejską w Gdańsku, Sopocie ale także Pruszczu Gdańskim i gminie Żukowo. Oczywiście mówimy tu o ofercie obejmującą znacznie większą powierzchnię i liczbę kursów niż w Olsztynie.

Nie obeszło się bez kontrowersji


Radni byli bardzo podzieleni w sprawie podwyżki cen biletów okresowych. Dobitnie pokazuje to głosowanie, które o mały włos zakończyłoby się spektakularną porażką koalicji rządzącej miastem.

Za przyjęciem podwyżek głosowało 12 radnych (PO i klub prezydencki) wstrzymało się 7 radnych (Nowoczesna, Demokratyczny Olsztyn i Mirosław Arczak) natomiast przeciw podwyżkom było 6 osób (klub PiS i Elżbieta Wirska).

Fot. BIP

Karol Grosz

Nowy cennik wszystkich biletów prezentujemy poniżej.

Fot. BIP Olsztyn

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M #3100222 26 maj 2022 08:36

  Średnie zarobki w Warszawie - 8494,89 zł brutto (źródło: https://warszawa.stat.gov.pl/warszawa/) w Olsztynie - 5 315,55 zł brutto (źródło: https://olsztyn.stat.gov.pl/) cena biletu jednorazowego przesiadkowego w Warszawie - dla pierwszej strefy kosztuje 4,40 zł i jest ważny przez 75 minut. W tym czasie pasażer może się wielokrotnie przesiadać i korzystać z różnych środków transportu. cena biletu jednorazowego w Olsztynie - dla porównania czasowy - 7 zł ważny przez 90 min. 4,40 zł ważny przez 45 min. Porównanie Warszawy do Olsztyna jest chyba nie na miejscu delikatnie mówiąc...No comment....

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #3100188 25 maj 2022 19:59

  A Niemcy zrobili miesięczny na wszystko za 9 euro !!! Olsztyńskie tramwaje i ich eksploatacja kosztują krocie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 3. xxxx #3100172 25 maj 2022 17:15

  Od czerwca Ukraińcy za damo , a my to sponsorujemy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. B.K. #3100168 25 maj 2022 15:08

  Nieustające pasmo podwyżek w Olsztynie to sposób na sprawowanie władzy przez prezydenta i większości w Radzie Miasta, głównie z PO. Zastanawiający jest poziom wzrostu cen biletów. 25% to jakieś żarty, jaki to ma związek z poziomem inflacji? Trzeba kasy na realizację tej wizji komunikacyjnej, najlepiej z kieszeni mieszkańców miasta?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 5. wojtelk2424 #3100162 25 maj 2022 14:36

  A podwyżek sobie nie uchwalili? A co tam oni jeżdżą komunikacją miejską za darmo. Mieszkańcy chcą jeździć niech płacą. Im zyje się dobrze:). Potrzeba forsy na realizację poronionych projektów Pinokia vel Arbuza. Pozdrawiam wszystkich naiwnych wyborców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz