Nowa palma przy starostwie w Olsztynie

2022-05-24 14:36:44(ost. akt: 2022-05-24 15:19:45)

Autor zdjęcia: Powiat Olsztyński / Monika Nowakowska

W Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika w Olsztynie przy starostwie nareszcie pojawiła się nowa palma. Poprzednią w styczniu tego roku podpalili wandale, którzy pokryli koszty wymiany drzewka.
Fot. Powiat Olsztyński / Monika Nowakowska
Podpalacze swoje zachowanie tłumaczyli wypitym wcześniej alkoholem. Zgodzi się również na dobrowolne poddanie się karze. Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Pawła S. (l. 43) oraz Dariusza D. (l. 54), uznając, że działając wspólnie „dokonali zniszczenia palmy Coppernicji poprzez jej podpalenie, powodując straty o łącznej wartości 6000 zł, działając na szkodę Starostwa Powiatowego w Olsztynie, przy czym czyn ten stanowi występek o charakterze chuligańskim”.

Mężczyźni musieli zapłacić grzywnę w wysokości po 2000 zł i pokryć straty Starostwa (po 3000 zł) oraz pokryć koszty procesowe (po 200 zł).

Palma nie jest prawdziwą rośliną, ponieważ południowoamerykańskie palmy Coppernicje nie rosną w naszym klimacie. Tym razem materiał wykonania będzie dodatkowo solidnie zabezpieczony środkami ognioodpornymi.

Fot. Powiat Olsztyński / Monika Nowakowska
Palma pojawiła się w Olsztynie w maju ubiegłego roku jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego M. Kopernika, który powstał przy budynku olsztyńskiego starostwa dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował nasz Wielki Astronom. Znalazły się w nim wszystkie rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko tego uczonego: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy oraz palma. Jest także konwalia majowa – „kwiat Kopernika”, symbol wiedzy i sztuki medycznej, z którym przedstawiony jest na wielu portretach.