Wiele możliwości służby wojskowej. Trwa kwalifikacja wojskowa, nabór do WOT i ochotniczej zasadniczej służby wojskowej

2022-05-23 12:01:36(ost. akt: 2022-05-23 12:43:45)
Tomasz Luliński z WOT i kpt. Dariusz Ruczyński Oficer Wydziału Rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie

Tomasz Luliński z WOT i kpt. Dariusz Ruczyński Oficer Wydziału Rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Do 31 maja w Zespole Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście odbywać się będzie kwalifikacja wojskowa, której celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podległych temu obowiązkowi. Można także zgłosić się do pełnienia służby wojskowej w trybie ochotniczym lub wstąpić w szeregi WOT.
Trwa kwalifikacja wojskowa mężczyzn. Kolejne osoby otrzymają swoje książeczki wojskowe. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Nowym Mieście Lubawskim wezwano 253 mężczyzn rocznika podstawowego, tj. urodzonych w 2003 roku, 44 mężczyzn roczników starszych tj. urodzonych w latach 1998-2002 oraz 4 kobiety.


Powiatowa komisja lekarska, po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawianej przez osobę poddawaną badaniu wyda pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej.

W powiecie nowomiejskim nabór trwa od 17 maja i zakończy się 31 maja. W tym czasie punkt kwalifikacji wojskowej odwiedzają osoby, które otrzymały wezwanie. Ale nie tylko. Nowością jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, do której nabór ruszył 21 maja. Kandydaci do tej służby muszą mieć ukończone 18 lat oraz posiadać polskie obywatelstwo. Ponadto nie mogą być karani za przestępstwo umyślne, muszą być zdolni fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej, posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).
— Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to szkolenie podstawowe, które potrwa 28 dni. Ten etap nie dotyczy jednak ochotników, którzy już składali przysięgę wojskową. Znacznie dłuższy, bo trwający 11 miesięcy, jest drugi etap. Jest to szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej. Tutaj żołnierz nie musi być skoszarowany, decyzja będzie należeń do niego — mówi kpt. Dariusz Ruczyński Oficer Wydziału Rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie — Ochotnicy będą mieć prawo do urlopu wypoczynkowego oraz zapewni im się możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia). Możliwe jest także ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, wszelkich informacji udzieli kpt. Dariusz Ruczyński Oficer Wydziału Rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie obecny w punkcie kwalifikacji wojskowej w budynku Zespołu Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, ul. 3 Maja 24.
Informacji na temat służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej opowie Tomasz Luliński. Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego sam jest "Terytorialsem" i czeka na wszystkich chętnych podczas trwającej kwalifikacji wojskowej.

— Podstawowymi zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej jest utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego, kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich — wylicza Tomasz Luliński — Wszystkich zainteresowanych zapraszam do spotkania, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl