Za palenie "kopciuchem" można dostać 5 tys. zł kary.

2022-05-23 06:45:31(ost. akt: 2022-05-23 06:56:29)
Największymi wrogami powietrza jesteśmy my sami.

Największymi wrogami powietrza jesteśmy my sami.

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W polskich domach jednorodzinnych zainstalowanych jest nawet 3 mln "kopciuchów". Do kiedy trzeba je wymienić, aby uniknąć kar? Oto harmonogram z podziałem na województwa.
Wymiany kotłów i pieców wymuszają uchwały samorządowe. Za niedostosowanie się do nich może grozić kara w wysokości do 5 tys. zł. Jednak jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, tylko 14 proc. Polaków wie, do kiedy musi wymienić kotły niespełniające norm.

Ograniczenia i zakazy określone w uchwałach dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli użytkowników kotłów oraz pieców i kominków na paliwo stałe (paliwa węglowe i biomasowe).

Każda wojewódzka uchwała antysmogowa może zostać zaostrzona przez poszczególne rady gmin. Radni mogą ustalić np. wcześniejsze terminy wymiany kotłów czy dodatkowe zakazy dla mieszkańców miasta lub gminy. Jednak zaostrzenia uchwał antysmogowych każdorazowo musi zatwierdzać odpowiedni sejmik.

Do stycznia 2021 roku uchwały antysmogowe uchwaliło 14 województw: śląskie, małopolskie, mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie, podkarpackie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, świętokrzyskie, łódzkie oraz lubelskie. Uchwał antysmogowych nie mają województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Do końca 2021 r. czas na wymianę kopciucha miały dwa województwa: śląskie oraz podkarpackie.
Do końca 2022 r. czas na wymianę kopciucha mają województwa: małopolskie, mazowieckie, łódzkie.
Do 1 lipca 2023 r. czas na wymianę kopciucha ma województwo: świętokrzyskie.
Do końca 2024 r. czas na wymianę kopciucha mają województwa: kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie.
Ponadto w województwie dolnośląskim zakaz rozpalania w kopciuchu zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. W województwie pomorskim zakaz ten wejdzie w życie na początku września 2024 r.
Najwięcej czasu na wymianę starego pieca mają mieszkańcy województwa lubuskiego – muszą to zrobić do końca 2026 r.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ols #3100016 24 maj 2022 00:25

    Województwo przespało czasy taniej energii, niskich stóp procentowych i deflacji. Żyjąc w micie zielonych płuc Polski nie zrobiono nic aby zapewnić przymus wymiany 30 tys. kopciuchów. Uchwała antysmogowa nie powstała do dziś. W międzyczasie WHO przyjęło nowe normy czystości powietrza, które są przekroczone wielokrotnie. Czyste powietrze to lepsze zdrowie dla wszystkich.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #3099951 23 maj 2022 08:42

    No i po co ta wojenka z ludźmi? Jaki to ma sens? Wiadomo że kocioł zasypowy ma żywotność 8 do 12 lat i po tym czasie ulega biodegradacji w sposób naturalny. Wiadomo że produkcja i sprzedaż kopciuchów jest od kilku lat zabroniona a te które jeszcze są same się wykończą. Gaz też ma być w Europie zabroniony - pozostaje pompa ciepła, tylko do tego trzeba w trybie pilnym wybudować w Polsce 5 elektrowni jądrowych bo węgla już brakuje i tym samym drożeje. W ciągu ostatniego roku cena węgla wzrosła o 400% i dochodzi do 3500 zł za tonę!!! Kogo na to stać?

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz