"Elizka" po raz drugi zajęła I miejsce w Olimpiadzie Projektów Społecznych "Zwolnieni z Teorii"

2022-05-21 16:18:44(ost. akt: 2022-05-25 14:15:24)
Gala zgromadziła ok 3 tys. osób z Polski, w tym 50. reprezentantów "Elizki"

Gala zgromadziła ok 3 tys. osób z Polski, w tym 50. reprezentantów "Elizki"

Autor zdjęcia: Fundacja "Zwolnieni z Teorii"

Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach bezapelacyjnie zwyciężyło w tegorocznej edycji projektu "Zwolnieni z teorii". W 2021 roku również I miejsce należało do uczniów "Elizki".
— [b][url=https://gazetaolsztynska.pl/bartoszyce/737940,Zwycieska-Elizka-to-innowacyjna-szkola.html/]W ubiegłym roku zajęliśmy I miejsce w Polsce— mówi Katarzyna Zagajewska- Sycz, koordynatorka projektów społecznych w szkole. — W ubiegłym roku zajęliśmy I miejsce w Polsce, na 277 szkół. W tym roku do programu przystąpiło 400 szkół, jest to więc ogromny sukces.
Wyróżniono placówki, w których zrealizowany został przynajmniej jeden projekt społeczny. W najlepszych zrealizowano ich nawet kilkadziesiąt. W „Elizce” w tym roku 30 projektów przygotowało 159 uczniów.
Fot. arch. ZSP nr 2 w Bartoszycach

Projekty były różnorodne. Młodzież organizowała zbiórki charytatywne i wydarzenia publiczne. Zbierała pieniądze, organizując aukcje internetowe, licytacje oraz zdobywała fundusze od sponsorów. Wojna w Ukrainie zweryfikowała plany. Uczniowie postanowili pomóc Ukrainie i przekazali dary rzeczowe oraz pozyskane pieniądze na rzecz uchodźców oraz zwierząt w Ukrainie.

— W projekcie „Jestem, Czuję, Potrzebuję” — mówi Magda Dawidowicz z klasy 2 Ts — realizowanym przez moją grupę zajęliśmy się tym, jak mamy rozmawiać z dorosłymi o naszych problemach. Naszą prezentację obejrzało 45 osób. Nauczyliśmy się przede wszystkim współpracy z innymi, a jednocześnie poznaliśmy bliżej temat.
Fot. arch. ZSP nr 2 w Bartoszycach

„Brązowego Wilka", czyli najwięcej punktów w szkole zdobył projekt o nazwie „Bocianie Gniazdo", realizowany we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Bartoszycach. Uzbierane 13 tys. złotych zostały przekazane na wyposażenie placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych.


Wygrana uczniów była ogromnym, oczywiście pozytywnym zaskoczeniem.
— Na wielki finał, który odbył się 19 maja w Warszawie — dodaje Magda, — pojechał cały autokar uczniów. Wśród wymienianych od ostatniego miejsca laureatów długo nie było nazwy naszej szkoły. W końcu zaczęło do nas docierać, że będziemy prawdopodobnie w pierwszej piątce, potem w trójce. Pierwsze miejsce było dla nas ogromnym zaskoczeniem.

Katarzyna Zagajewska- Sycz podkreśla znaczenie Gali, wskazując na źródła sukcesu.
Gala zgromadziła ok 3 tys. osób z Polski, w tym 50. reprezentantów
Fot. Fundacja "Zwolnieni z Teorii"
Gala zgromadziła ok 3 tys. osób z Polski, w tym 50. reprezentantów "Elizki"

Jak informuje Fundacja „Zwolnieni z Teorii” 20 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych korzysta ze wsparcia nauczycieli rozwijających ich kompetencje przyszłości. W „Elizce” nad projektami czuwała Katarzyna Zagajewska- Sycz.
— Gala była zwieńczeniem ogromnego zaangażowania i pracy uczniów — mówi nauczycielka. — Usłyszałam wówczas pytanie: „Jak wy to robicie? Odpowiedź jest prosta. Wierzymy w celowość I sensowność założeń olimpiady „Zwolnieni z teorii". Wiemy, że mamy realny wpływ na zmianę naszej rzeczywistości. Młodzież ucząc się, pomaga innym, nabywając kompetencje społeczne, ale też staje się wrażliwa i empatyczna.
Fot. arch. ZSP nr 2 w Bartoszycach

dar