Dziś mogą pochwalić się sukcesami

2022-05-21 06:35:53(ost. akt: 2022-05-21 06:44:36)
Piotr Feliński: — Dopełniamy wszelkich starań, aby rozwój gminy był rozwojem zrównoważonym, wykorzystującym cenne walory przyrodnicze

Piotr Feliński: — Dopełniamy wszelkich starań, aby rozwój gminy był rozwojem zrównoważonym, wykorzystującym cenne walory przyrodnicze

Autor zdjęcia: UM Ruciane-Nida

Największy sukces gminy to nabycie ponad 14 ha terenu po byłym tartaku, który zdobył uznanie konkursu ”Grunt na Medal” 2021. To wyróżnienie potwierdza, że ciężka praca, jaką wkładamy w rozwój miasta i gminy, przynosi efekty — mówi Piotr Feliński, burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida.

Piotr Feliński, burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida (fot.UMiG Ruciane-Nida)

— Panie burmistrzu, w 2014 roku, po wygranych wyborach samorządowych, startował pan w okolicznościach, które nie nastrajały zbyt optymistycznie. Dziś gmina może pochwalić się wieloma znaczącymi sukcesami...

— Tak, to prawda i bardzo się cieszę. Aby ocenić to, co udało się osiągnąć na przełomie poprzedniej i obecnej kadencji należy wspomnieć o jej początkach, czyli trudnych czasach roku 2015 i 2016. Gmina była wtedy w tzw. „programie naprawczym” spowodowanym bardzo trudną sytuacją finansową. Mimo to udało się zrealizować wiele inwestycji i wprowadzić gminę w 2020 roku na 34. pozycję w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce oraz na 2 miejsce wśród samorządów województwa warmińsko-mazurskiego w kategorii gmin miejsko-wiejskich z budżetem przekraczającym 40 mln zł. Było to możliwe dzięki współpracy z radnymi miejskimi oraz ciężkiej pracy pracowników zarówno urzędu, jak i jednostek podległych.

— Nic, tylko pogratulować! Nadal jednak nie ma pan łatwo. Jak to się dzieje, że mimo trudnych czasów w Rucianem-Nidzie sukces rodzi kolejny sukces...?

— No cóż, czasy są trudne dla wszystkich. Jednak pomimo pandemii, czy też obecnie trwającej wojny w Ukrainie, udało się nam zrealizować wiele inwestycji. Poczynając od drogowych, w tym drogowo-mostowych oraz ścieżek rowerowych z miejscami dla obsługi rowerzystów, wiatami, zapleczem sanitarnym i wieżami widokowymi, po wodno-kanalizacyjne, termomodernizacyjne z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy wybudowanie nowych obiektów użyteczności publicznej, w tym sportowej. Były one finansowane nie tylko z budżetu gminy, ale współfinansowane ze środków Unii Europejskiej czy całkowicie finansowane z Programów Rządowych. Niektóre realizowane były przy współpracy partnerskiej z wojewodą, marszałkiem, powiatem piskim oraz Nadleśnictwem Maskulińskie.

— Które z nich zaliczy pan do najważniejszych?

— Najważniejsze inwestycje ostatnich lat, w tym w szczególności roku 2021, należy zaliczyć (oprócz infrastruktury technicznej) termomodernizację obiektów oświaty obejmujących Przedszkole Miejskie w Rucianem-Nidzie i Szkołę wraz z Przedszkolem w miejscowości Ukta. Realizacja inwestycji pozwoliła nie tylko na poprawę stanu technicznego tych obiektów, ale przede wszystkim pozwoliła na racjonalizację zużycia energii.

Ponadto realizacja w ramach Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 Mazurskiej Pętli Rowerowej, w ramach której oprócz szlaku ścieżek rowerowych wybudowane zostały dwa MOR-y w miejscowości Ruciane – Nida i w Karwicy oraz wieża widokowa w miejscowości Krzyże. Inwestycja ta pozwoli na podniesienie atrakcyjności intensywnie wykorzystywanych szlaków pieszo – rowerowych.

W celu możliwości bezpiecznego dla środowiska korzystania z walorów przyrodniczo – krajobrazowych oraz ochrony bioróżnorodności terenów gminy Ruciane-Nida rozpoczęto realizację ścieżki pieszo – rowerowej, w ramach której oprócz udrożnienia szlaku komunikacji, wykonane będą miejsca odpoczynku, wieże widokowe oraz punkty informacyjne.

Jednak za największy sukces ostatnich 2-3 lat uważam nabycie przez gminę ponad 14 ha terenu po byłym tartaku, który już zdobył uznanie w IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu ”GRUNT NA MEDAL” 2021. Każde wyróżnienie jest potwierdzeniem, że ciężka praca jaką wkładamy w rozwój miasta i gminy Ruciane-Nida przynosi efekty.

W marcu bieżącego roku ogłoszone zostały wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania tego terenu tj. brzegów jeziora Guzianka Duża wraz z przyległymi terenami zieleni miejskiej i dawnego tartaku "RUCIANE-NIDA, PRZYSTAŃ!". Ramowy program funkcjonalny zwycięskiej pracy konkursowej zakłada lokalizację: portu jachtowego, strefy obsługi turystyki wodnej, pieszej i rowerowej, terenów urządzonej zieleni miejskiej oraz ogólnodostępnej strefy wypoczynku nad wodą.

Obecnie trwają już prace określające ramy współpracy z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę i realizację planowanych na tym terenie inwestycji w perspektywie najbliższych kilku lat.

— No właśnie, jakie to plany?

— Jak już wspomniałem najbliższe plany inwestycyjne to teren byłego tartaku, zagospodarowanie nabrzeża z budową portu wewnętrznego, realizacja rozpoczętej modernizacji oświetlenia oraz bardzo istotna dla gminy inwestycja związana z rozbudową cmentarza a także dalsza modernizacja nawierzchni dróg gminnych i chodników, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Oprócz prowadzonych inwestycji realizowane są również zadania związane z pomocą społeczną, edukacją, kulturą czy obecnie trwającą pomocą uchodźcom z Ukrainy.

Oprócz zagospodarowania terenów po byłym tartaku w najbliższej perspektywie będą realizowane inwestycje, na które gminie przyznano kwotę około 7 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład" obejmujące termomodernizację pięciu budynków użyteczności publicznej i budowę pięciu elektrowni solarnych oraz adaptację budynku wieży wodnej w Rucianem-Nidzie na Centrum Turystyki, Kultury i Rozwoju Społecznego.

Istotne znaczenie dla wizerunku gminy będzie miała już rozpoczęta inwestycja dotycząca remontu wieży wodnej zlokalizowanej na samym wjeździe do Rucianego-Nidy. Odremontowana wieża, z przeszklonym widokiem na jezioro Guzianka Duża, będzie stanowiła oprócz punktu informacji turystycznej miejsce integracji, spotkań, warsztatów a także różnego rodzaju ceremonii.

— Poza realizacją licznych inwestycji, trwają też intensywne przygotowania do sezonu turystycznego. Na co mogą liczyć turyści odwiedzający gminę Ruciane-Nida?

— Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 planujemy powrót do zorganizowania Dni Rucianego-Nidy, a także imprez, które już wpisały się w kalendarz wydarzeń cyklicznych, tj.: plener rzeźbiarski „Kolonia Artystów”, maraton pływacki w Wejsunach, maraton rolkowy. Poza tym tak, jak dotychczas koncerty w Praniu, czy też jazzowe w Końcewie, Wojnowski Festiwal Fotografii. Podkreślę, iż imprezy te przyciągają do nas artystów, zawodników oraz osoby zainteresowane nie tylko z Polski, ale i z poza jej granic.

Sezon turystyczny w naszej gminie to nie tylko możliwość udziału w tych imprezach, ale też możliwość skorzystania z uroków Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez żeglarzy, czy meandrów rzeki Krutyni i Nidki przez kajakarzy a także sympatyków rejsów statkami. Podczas pobytu na terenie gminy Ruciane – Nida można powrócić do lat naszych dziadów i pradziadów poprzez odwiedzenie odbudowanej Izby Regionalnej w Wejsunach.

Dodam jeszcze, że z uwagi na turystyczną specyfikę gminy, dopełniamy wszelkich starań aby rozwój gminy był rozwojem zrównoważonym, wykorzystującym cenne walory przyrodnicze. Dlatego tak istotne są inwestycje proekologiczne umożliwiające wykorzystanie zasobów naturalnych – zielonej energii i korzystanie z tych zasobów poprzez budowę, odbudowę czy modernizację ścieżek rowerowych. Istotnym zadaniem, które po wielu latach udało się nam zrealizować była rekultywacja składowiska odpadów w miejscowości Wólka.
Elżbieta Żywczyk