Socha: przywracamy możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi

2022-05-21 06:33:35(ost. akt: 2022-05-21 06:39:45)

Autor zdjęcia: Pixabay

Dzieci mają też kwotę wolną (od podatku – PAP). W sumie rodzice, którzy w zeszłym roku mieli 6 tys. kwoty wolnej od podatku, dzisiaj mają 45 tys
Procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi – powiedziała w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Sejm 12 maja uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. i daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Przepisy ponownie wprowadzają dla samotnych rodziców wspólne rozliczenie się z dzieckiem. Skorzystają oni z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi – wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. w Polskim Ładzie – ulgę w wysokości 1500 zł, która z kolei zastąpiła możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem.

Socha poinformowała, że procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych "radykalnie zmniejsza podatki Polakom".

"Nie jest prawdą, że podatki zwiększają się samotnym rodzicom. Dla wszystkich obniżyliśmy podatki i można powiedzieć, że w szczególności obniżyliśmy podatki samotnym rodzicom" – stwierdziła.

Dodała, że przywrócona została możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi.

"Dzieci mają też kwotę wolną (od podatku – PAP). W sumie rodzice, którzy w zeszłym roku mieli 6 tys. kwoty wolnej od podatku, dzisiaj mają 45 tys. To jest wielokrotnie zwiększona korzyść" – oceniła Socha.

Zaznaczyła, że oprócz zmniejszenia stawek podatkowych z 17 do 12 proc. podniesione zostały progi podatkowe.

"W przypadku samotnych rodziców próg podniesiony jest jeszcze o połowę. Czyli nie 120 tys., a w przypadku samotnego rodzica dopiero dochód powyżej 180 tys. oznacza, że przechodzimy do wyższej składki podatkowej" – mówiła.

Wyjaśniła, że samotna matka, zarabiająca 6 tys. zł brutto w zeszłym roku płaciła 3 tys. zł podatku, obecnie płaci 2 tys. zł, a po wprowadzeniu zmian, od 1 lipca, będzie płaciła 583 zł.

"A zatem jest to ogromna korzyść również dla samotnych rodziców, szczególnie dla tych, którzy zarabiają więcej" – podkreśliła wiceminister rodziny.

Socha zaznaczyła, że zmiany wejdą w życie, jeżeli ustawa zostanie do 1 lipca przeprocedowana przez parlament i podpisana przez prezydenta.

Dodała, że w przypadku samotnych rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnością preferencja podatkowa będzie jeszcze wyższa.

"Ci rodzice będą mieli podwójną kwotę wolną od podatku, czyli 60 tys. zł i podwójny próg podatkowy, czyli nie 120, lecz 240 tys. zł" – powiedziała.

Socha przyznała, że możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi została przywrócona pod wpływem presji samotnych rodziców. Jej zdaniem powrót do wspólnego rozliczania oznacza stratę dla najuboższych samotnych rodziców.

"Dzisiaj, kiedy ulgę zastąpiliśmy wspólnym rozliczaniem, jeżeli ktoś nie osiąga tego dochodu i nie płaci podatków, to już tej korzyści nie ma. Najbardziej zyskują na wspólnym rozliczaniu ci najlepiej zarabiający" – mówiła Socha.

Zapowiedziała, że projektem ustawy zajmie się Senat na najbliższym posiedzeniu.(PAP)