Przed nami kolejna podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej w Olsztynie?

2022-05-20 10:13:28(ost. akt: 2022-05-20 15:31:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Władze miasta opracowały projekt uchwały zakładającej podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej w Olsztynie. W kwietniu tego roku wzrosły ceny biletów jednorazowych. Teraz przyszedł czas na bilety miesięczne i okresowe.
Władze miasta uzasadniają swoją decyzję m.in. rosnącą inflacją oraz sytuacją w Europie:

— Ostatnie wydarzenia tuż przy Polskiej granicy, tj. agresja Rosji na Ukrainę, wywołały zawirowania cen surowców na rynkach światowych. Gwałtownie wzrosły ceny surowców, tym m.in. ropy naftowej. Skutkiem tej sytuacji jest wzrost cen paliw na polskim rynku. Lokalni operatorzy, którzy realizują usługę przewozu osób dla Gminy Olsztyn napotkali gwałtowny hurtowy wzrost cen ON. Taka sytuacja skutkuje wzrostem kosztów ich działalności — czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

— Bilety okresowe mogą zdrożeć. Taka jest propozycja prezydenta. Nie jesteśmy jednak jedynym miastem, który musi przymierzyć się do wzrostu cen. Kiedy podpisywaliśmy umowy z przewoźnikami, paliwo kosztowało trochę ponad 4 zł za litr. Dzisiaj kosztuje już ponad 7 zł. Koszty rosną gigantycznie — mówi Robert Szewczyk, przewodniczący olsztyńskiej Rady Miasta. — Albo bilety będą droższe, albo autobusy przestaną kursować, bo ograniczymy przejazdy. Poza tym Olsztyn i tak cały czas dopłaca rocznie powyżej 60 mln zł do komunikacji. Nie bilansuje się ona w ogóle. W dodatku przez lata inwestowaliśmy, żeby przejazdy autobusami i tramwajami były atrakcyjne dla ludzi, więc staramy się, aby ceny też były atrakcyjne. Ale niestety rzeczywistości nie da się oszukać. Jednak koszt transportu publicznego dla mieszkańca, według mnie, i tak jest niewielki w porównaniu z użytkowaniem samochodu.

Największe podwyżki przewidziane są w cenach biletów miesięcznych. Teraz bilet normalny 30-dniowy kosztuje 80 zł, natomiast po podwyżce cena ta wzrosłaby do 100 zł. W przypadku biletu 30-dniowego na okaziciela cena wzrosłaby ze 130 do 160 złotych.
Zmiana ceny biletów okresowych

Podwyżki przewidziane są również w biletach okresowych jednorazowego kasowania:
Zmiana ceny biletów okresowych jednokrotnego kasowania

Nowe ceny biletów miałyby obowiązywać od 1 lipca tego roku. Władze miasta podkreślają, że nawet po podwyżce, bilety w olsztyńskiej komunikacji miejskiej w dalszym ciągu będą jednymi z najtańszych w Polsce.

Ostatnia podwyżka cen za przejazd komunikacją miejską w Olsztynie miała miejsce 1 kwietnia. Wtedy podrożały bilety jednorazowe: cena biletu normalnego wzrosła z 3,4 do 4 zł, a biletu ulgowego z 1,7 do 2 zł.

lew
ar

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Masza #3099839 21 maj 2022 21:03

  A głupie polaczki siedzą cicho i zapieprzają na nas. Odkąd tu jesteśmy to od polaczków słyszę tylko o podwyżkach. My mamy wszystko za darmo: autobusy, tramwaje, wejścia na zamek i obserwatorium....

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. XXX #3099813 21 maj 2022 13:41

  No jak jest inflacja to chyba zarobki powinny rosnąć proporcjonalnie do cen. Ludzie mają wtedy dużo kasy ale co z tego jak jest drogie wszystko. A w tym przypadku ludzie zarabiają 2 tyś z groszem a ceny zap. w górę z dnia na dzień.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. krtek59 #3099796 20 maj 2022 23:28

  Co za bzdury. Samochód już jest co najmniej dwukrotnie tańszy niż komunikacja miejska. Moja dzienna jazda : dom- po wnuki - przedszkole-dom- rodzice-dom-przedszkole-odwózka wnuków-dom. Daje to dziennie około 25 km. Przy zużyciu 8l/100km daje koszt 15 zł. A komunikacja miejska - Dzieci za darmo, ja 7 x 4 zł. Razem 28 zł. Poza tym autem dojadę tam gdzie chcę, a autobusem tylko tam gdzie przystanki. A o dziadostwie tramwajowym już nie wspomnę. Póki oddadzą te tramwaje do użytku, to ceny biletów zbliżą się do 10 zł. Po co utrzymywać coś co jest bardzo nieopłacalne, do tego bardzo szkodliwe dla środowiska ( prąd wytwarzany z węgla).

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ano #3099775 20 maj 2022 17:41

  Dzisiaj rano przeczytałem w necie, że miłościwie nam panujący wysyłają 25000 ton paliwa naszym przyjacielem. I to za fr. To jak to jest z tymi cenami na stacjach?

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 5. AtoJa #3099753 20 maj 2022 12:53

  A grzes dalej jest idiotą

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)