Muzycy Pink Floyd mogą wkrótce zarobić 500 mln dol.

2022-05-19 09:27:43(ost. akt: 2022-05-19 09:38:21)

Autor zdjęcia: Pixabay

Zespół Pink Floyd ma pójść tropem Stinga, Boba Dylana czy Bruce'a Springsteena, którzy sprzedali prawa do swoich utworów gigantom fonograficznym. Dyskografia zespołu może być warta 500 mln dol.
Warner Music oraz BMG zamierzają walczyć o prawa do dyskografii zespołu Pink Floyd. Tego typu transakcje na rynku muzycznym stały się nowym trendem, a prawa do piosenek światowych megagwiazd są najbardziej pożądanym towarem na muzycznym rynku.

Wszystko to za sprawą zmiany modelu biznesowego branży muzycznej, coraz więcej przychodów właścicieli praw pochodzi z odtworzeń w serwisach streamingowych, a nie ze sprzedaży muzyki na nośnikach takich jak płyty. Efekt jest taki, że firmom bardziej opłaca się inwestowanie w pakiety piosenek popularnych i dobrze znanych, które ludzie odtwarzają na całym świecie mniej więcej systematycznie, niż w nowych artystów, którzy mogą zrobić karierę, albo mogą jej nie zrobić, czyli są dla branży bardziej ryzykowni.

Zespół na transakcji miałby, według "Financial Timesa", zarobić ponad 500 mln dol. Bardzo prawdopodobne jest, że przebiją Bruce'a Springsteena, który na umowie z Sony miał zarobić 550 mln dol.