18.05 odbywają się matury z języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym. Co dalej?

2022-05-18 14:00:00(ost. akt: 2022-05-18 14:39:04)

Autor zdjęcia: ZSzUJN w Górowie Iławeckim

Pomimo wojny, która toczy się na Ukrainie życie toczy się dalej. 17 maja odbyła się matura z języka ukraińskiego. Dziś, 18 maja odbywa się matura z języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym. W Górowie Iławeckim przystąpi do niej 10 osób.
Temat matury na poziomie podstawowym z języka ukraińskiego zdaje się w obecnej sytuacji na Ukrainie bardzo aktualny. We wtorek 17 maja odbyły egzaminy z języka ukraińskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści analizowali dramat Łesi Ukrainki: „Wielkość tragedii, zdrady samego siebie. Rozważ problem na podstawie dramatu Łesi Ukrainki „Pieśń lasu" i odwołaj się do innego tekstu literatury”.

Do egzaminu na poziomie podstawowym przystąpiło 36 osób, z czego 16-tu obywateli Ukrainy. W środę 18 maja odbywają się matury z geografii oraz o godz. 14:00 z języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym. Przystąpi do niej 10 osób, wszystkie są obywatelami Ukrainy. W czwartek odbędzie się egzamin maturalny z fizyki oraz historii sztuki.

— Nastroje uczniów są dobre — dodaje dyrektor Maria Olga Sycz, — podobnie jak w minionych latach.

Liczba maturzystów jest nieco wyższa niż w ubiegłych latach, co ma związek z demografią. Większość maturzystów wybiera się na studia. Po maturze absolwenci planują studia na uniwersytetach m.in. w Olsztynie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Warszawie.
Fot. ZSzUJN w Górowie Iławeckim

Jak było dotychczas? Rozmawialiśmy z jednym z aktywistów w środowisku ukraińskim, a jednocześnie zaangażowanym rodzicem.

— Większość absolwentów wybierała studia z socjologii czy psychologii, filologię angielską, romanistykę. Niewielu podejmowało studnia techniczne, np. budownictwo, fizykę i matematykę. Studiują najczęściej uczniowie z polskim obywatelstwem i to z Polską wiążą swoją przyszłość, choć zdarzają się osoby, wyjeżdżające do Europy zachodniej, a nawet Stanów Zjednoczonych.

Wybór języka ukraińskiego na maturze na poziomie rozszerzonym wynika – zdaniem naszego rozmówcy – z konieczności wyboru przynajmniej jednego przedmiotu „rozszerzonego”. Nie ma to więc wiele wspólnego z tym, że „punkty” mają znaczenie w rekrutacji na studia.

Jednak, o ile rzeczywiście matura rozszerzona z języka ukraińskiego nie ma przełożenia na studia, ma wpływ na możliwość zatrudnienia, stanowiąc dodatkowy atut absolwenta.
Fot. ZSzUJN w Górowie Iławeckim

— Absolwenci, którzy w swoim CV wskazują na bardzo dobrą znajomość języka ukraińskiego, są poszukiwaniu na rynku pracy — dodaje Maria Olga Sycz. — Od kilku lat, kiedy w Polsce obywatele Ukrainy podejmują pracę, właściciele firm dzwonią, poszukując pracowników ze znajomością języka ukraińskiego. Wśród naszych absolwentów nie ma osób bezrobotnych.

Wojna w Ukrainie ma również inne konsekwencje. W szkole w Górowie Iławeckim uczą się także uczniowie z Obwodu Kaliningradzkiego. Mówi o tym dyrektor placówki w Górowie Iławeckim, gdzie wśród maturzystów jest 17 obcokrajowców, w tym dwoje z obwodu kaliningradzkiego.
— Jak uczniowie z obwodu radzą sobie z sankcjami nałożonymi na instancje bankowe?
— Z tego co wiem, sytuacja w obwodzie staje się trudna. Maturzyści, o których wspomniałam z obwodu kaliningradzkiego mają problem z finansami, w szczególności z płatnością za pobyt w internacie, ponieważ ich karty bankomatowe nie działają. Poszukujemy rozwiązania tej sytuacji.

Maturzystom życzymy oczywiście powodzenia, a absolwentom dostania się na wymarzone studia lub wybranej przez siebie pracy.
Dariusz Dopierała