Wypadek? Sprawdź jak wynając samochód z OC sprawcy

2022-05-17 19:19:23(ost. akt: 2022-05-17 19:21:54)   Artykuł sponsorowany
Wiele osób uważa, że po kolizji lub wypadku drogowym, jedyne co się należy poszkodowanemu to odszkodowanie z OC. Rzeczywistość jest jednak nieco, inna, a w przypadku gdy samochód nie nadaje się do użytku, można liczyć na znacznie więcej. Mowa oczywiście o samochodzie zastępczym, którego wynajem zostanie pokryty z OC sprawcy. Rozwiązanie to w wielu wypadkach może okazać się dla nas bardzo korzystne, dlatego warto bliżej zapoznać się z tym, jak owo auto otrzymać. Sprawdź sam, jak wynająć samochód z OC sprawcy!
Szkoda częściowa a samochód zastępczy - na jak długo można otrzymać auto z wypożyczalni?
Szkoda częściowa to sytuacja, w której samochód nie jest kompletnie zniszczony, ale wymaga odpowiedniej naprawy. W takim wypadku można liczyć na auto zastępcze na cały okres naprawy. W tym wypadku warto klarownie zaznaczyć, że pod frazą "czas naprawy" nie kryją się wyłącznie rzeczywiste czynności naprawcze, a także oczekiwanie na samo przystąpienie do naprawy. W związku z tym, przez cały okres, kiedy będziesz oczekiwał na kosztorys, zamówione części oraz sam odbiór auta, będziesz miał możliwość korzystania z samochodu zastępczego. Co należy zrobić w momencie, gdy ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na wynajem auta na tak długi okres? W takim wypadku właściciel auta ma prawo wypożyczyć pojazd na własny koszt oraz w późniejszym czasie udać się do towarzystwa, aby rozliczyć fakturę. Warto jednak zaznaczyć, że wypożyczany samochód powinien być tej samej lub niższej klasy niż uszkodzony samochód.

Co warto wiedzieć na temat dopłaty do wynajętego samochodu z OC sprawcy?
Część firm ubezpieczeniowych zawiera w swoim regulaminie informacje odnośnie do maksymalnych stawek najmu pojazdów zastępczych. Właśnie dlatego warto zapoznać się z tymi informacjami jeszcze przed tym, jak wypożyczysz samochód. W przeciwnym razie dopłata do auta z wypożyczalni może być naprawdę wysoka. Nie bez znaczenia są także różnice, jakie wynikają z przyporządkowania pojazdów do poszczególnych klas. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe robi to wedle własnego uznania, dlatego warto zapoznać się z takimi danymi, aby uniknąć zbędnych opłat.

Zwrot samochodu zastępczego po szkodzie całkowitej - to musisz wiedzieć!
W przypadku niektórych kolizji dochodzi także do szkody całkowitej. W takim wypadku mówimy o zupełnym zniszczeniu samochodu, kiedy jego przywrócenie do stanu sprzed konkretnego incydentu, jest po prostu niemożliwe. W takich wypadkach właściciel uszkodzonego pojazdu także ma prawo skorzystać z wynajętego auta zastępczego. Przez jaki czas można wtedy korzystać z takiego samochodu? Wszystko jest zależne od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, na przykład Link4 oferuje 7 dni na zakup nowego pojazdu. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre firmy pozwalają wydłużyć okres wypożyczenia nawet do dnia wypłaty odszkodowania.

Co zrobić, aby wynająć samochód z OC sprawcy?
Niemała część osób może stwierdzić, że wynajem samochodu z OC sprawcy to skomplikowany proces, który wymaga wiele formalności. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a poszkodowana osoba może w tym celu wybrać jedną z trzech możliwości. Jakich?

Złożenie deklaracji w czasie zgłaszania szkody, w której wyrazi chęć skorzystania z auta ubezpieczyciela.
Skorzystanie z pojazdu, który zostanie mu zaproponowany przez warsztat samochodowy, odpowiedzialny za likwidację szkody.
Wypożyczenie samochodu z wybranej wypożyczalnie oraz późniejsze rozliczenie się z ubezpieczycielem.
Zwrot za auto zastępcze - jak działać, kiedy ubezpieczyciel się go domaga?
Niestety spory odnośnie do korzystania z samochodu zastępczego nie są niczym rzadkim. Co robić w takich wypadkach? Najważniejsze jest to, aby gromadzić wszelkie dokumenty odnośnie do likwidacji szkody. W przypadku ewentualnych problemów będą one bardzo dobrymi dowodami w czasie składania odwołania do towarzystwa. Jeśli reklamacje nie przyniosą skutku, konieczne może być udanie się do Rzecznika Finansowego. Osoba ta zajmuje się różnymi sporami z firmami ubezpieczeniowymi, dlatego z pewnością udzieli ci odpowiedniej pomocy.

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.