Minister chce przenieść szubienice bez zgody prezydenta

2022-05-16 23:49:08(ost. akt: 2022-05-17 00:07:43)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

— MKiDN przeprowadzi analizę możliwości wystąpienia z urzędu przez resort lub powołane do tego organy o przeniesienie pomnika, którego dzisiejsza funkcja jest co najmniej wątpliwa, a władze miasta nie są w stanie zapewnić jego należytej ochrony (obiektowi grozi zawalenie...)— czytamy na stronie ministerstwa kultury.
Poniżej pełny tekst komunikatu, który jest reakcją na decyzję prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, który zdecydował o tym, że Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej ma pozostać w centrum Olsztyna:


MKiDN przeanalizuje możliwość usunięcia olsztyńskich „szubienic” bez zgody miasta

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rozczarowaniem przyjmuje odmowę usunięcia tzw. „szubienic”, czyli kolejny akt trwającego od ponad dwóch miesięcy żenującego spektaklu granego przez prezydenta Olsztyna, który na łamach mediów toczy sam z sobą zawstydzający spór o „Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej” (obecnie Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej). W obecnej sytuacji resort przeanalizuje możliwości usunięcia pomnika z centrum miasta bez zgody jego władz.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Po blisko dwóch miesiącach prezydent Olsztyna zdecydował, że pomnik pozostanie na swoim miejscu, zostanie jedynie opatrzony tablicą informacyjną. Decyzja ta pozostaje co prawda w jaskrawym konflikcie z pismem Pana Prezydenta do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o skreślenie pomnika z rejestru zabytków, wpisuje się jednak w konsekwentnie realizowaną przez niego politykę grania na zwłokę i zachowania status quo.

Mimo wskazania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego najkrótszego, najprostszego, najbardziej efektywnego i najmniej obciążającego miejski budżet (bo finansowanego w całości przez MKiDN) sposobu usunięcia pomnika, prezydent Olsztyna nigdy nie złożył wniosku do wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie przeniesienia monumentu. Rosyjska agresja na Ukrainę, która przypomniała o tym, że ów pomnik wciąż tkwi w centrum Olsztyna, stanowiąc jawny dowód jego indolencji, okazała się dla prezydenta Olsztyna zbyt miałkim argumentem, aby podjąć zdecydowane działanie i zamknąć temat pomnika raz na zawsze.

Panu prezydentowi, podobnie jak jego środowisku politycznemu, zabrakło odwagi, aby podjąć tak prostą, choć ważną w wymiarze symbolicznym, decyzję, za którą odpowiedzialnością próbował obarczyć a to ministra kultury, a to konserwatora zabytków, wreszcie – samych mieszkańców.

Wobec powyższego MKiDN przeprowadzi analizę możliwości wystąpienia z urzędu przez resort lub powołane do tego organy o przeniesienie pomnika, którego dzisiejsza funkcja jest co najmniej wątpliwa, a władze miasta nie są w stanie zapewnić jego należytej ochrony (obiektowi grozi zawalenie, zagraża zdrowiu i życiu ludzi, jest też dewastowany i pokrywany często niecenzuralnymi napisami).

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3099634 18 maj 2022 20:41

  To ładny pomnik, o wiele ładniejszy niż stadion Stomilu.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3099556 17 maj 2022 16:40

  Minister chce , ale arbuz będzie strzegł tego pomnika wdzięczności sowietom jak niepodległości. Może coś ci czerwoni na niego mają?

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja. #3099527 17 maj 2022 09:19

  To 'mundry' Pan Minister z PiS nie wie że dopóki na pomniku łapę trzyma Konserwator zabytków to ruszenie pomnika jest niezgodne z prawem? Nie można prościej i zgodnie z prawem? Można - zdjąć z pomnika nadzór Konserwatora Zabytków i to wystarczy żeby coś z tym pomnikiem zrobić. A to już jest w gestii Pana Ministra i to zgodnie z prawem! Do dzieła Panie pis-ministrze! Za proste? No ale na czym by pisowcy w Olsztynie pianę bili!?

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 4. basilo #3099524 17 maj 2022 08:23

  Ruskie trole, obrońcy pomnika pobudka !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-21) odpowiedz na ten komentarz

 5. basilo #3099518 17 maj 2022 07:49

  Ten pomnik jest jak nagradzanie morderców i gwałcicieli przez Putina. Jedynymi popierającymi Pana Grzymowicza są ruskie media. Panie Prezydencie, 2 razy na Pana głosowałem, PiSu nie toleruję, ale w tej chwili skoro Pan nie chce tego pomnika usunąć nie pozostaje mi nic innego jak "kibicować" Ministrowi żeby zrobił to za Pana i wbrew Panu. Wstyd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)