Nowe molo nad jeziorem Ukiel jest już gotowe

2022-05-17 07:11:00(ost. akt: 2022-05-16 16:09:09)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Zakończyła się warta ok. 3,76 mln złotych budowa nowego pomostu na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wkrótce będą mogli z niego korzystać mieszkańcy Olsztyna oraz goście naszego miasta.
Molo nad jez. Ukiel zostało niedawno niemal całkowicie rozebrane i zbudowane od nowa. Wszystko po to, by można było z niego korzystać jak najbezpieczniej.

— Podczas prac odnowiona została część stalowych pali, które były wsparciem dawnej konstrukcji — mówi dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Śmieciński. — Wysłużone, drewniane pale zostały zastąpione 36 sztukami nowych, stalowych. Poza tym wymieniony został pokład pomostu na trwałą, dębową i modrzewiową konstrukcję.

To najważniejsza część zadania. Zostanie ona jednak jeszcze uzupełniona o dodatkowe elementy.

— Zamontowane zostaną lunety i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek — mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz. — Ma to zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków. Poza tym ma powstać mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski - jez. Ukiel.

Na terenie wokół jez. Ukiel będą łącznie cztery stanowiska z lunetami i lornetkami: na molo, na tarasie nad wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz w obiektach przy ul. Sielskiej i Olimpijskiej.

— Urządzenia powinny działać od następnego tygodnia — informuje Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. — Przez pięć lat będzie można korzystać z nich bezpłatnie.

Każdego roku teren Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel odwiedza ponad 1,1 mln mieszkańców Olsztyna oraz gości stolicy Warmii i Mazur, którzy będą teraz mogli swobodnie korzystać z nowych udogodnień.

Źródło: Urząd Miasta