Olsztynianka oszukana metodą „na BLIK-a”

2022-05-16 12:16:15(ost. akt: 2022-05-16 14:56:38)

Autor zdjęcia: archiwum

Oszuści wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Ostatnio sporym „zainteresowaniem” cieszy się metoda „na BLIK-a”, przez którą olsztynianka straciła tysiąc złotych.
Kobieta była przekonana, że pomaga swojemu partnerowi, który poprzez jeden z komunikatorów zwrócił się do niej z prośbą o pożyczenie pieniędzy za pomocą przesłania kodu BLIK. Informacja z taką samą treścią została rozesłana do znajomych oraz rodziny poszkodowanej – na szczęście zachowali oni zimną krew i nie dali się oszukać.

Taki sposób oszustwa ostatnio zdarza się często. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszust prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłaca pieniądze z bankomatu. Ma być to najszybszy i najprostszy sposób na przekazanie środków. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożycza pieniądze znajomemu.

Policja apeluje:


Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy! Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że została zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?


Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:
pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je, pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania, nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców oraz zawartych w nich załączników. Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.


Źródło: KMP w Olsztynie