Można podarować komuś życie

2022-05-16 09:37:32(ost. akt: 2022-05-16 10:10:15)

Autor zdjęcia: Pixabay

W Polsce, co 40 minut (na świecie co 35 sekund) stawiana jest komuś diagnoza: białaczka czyli nowotwór krwi. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day - WBCD).
Nowotwory te można leczyć w różny sposób, jednak dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 % pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepu.

W tym roku Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi obchodzony będzie w wielu miastach Polski i ma wyjątkowe znaczenie. W Fundacji DKMS już ponad 10 tysięcy osób oddało krwiotwórcze komórki bądź szpik i pomogło pacjentom z ponad 50 krajów na całym świecie.

To 10 tysięcy szans na życie podarowanych przez naszych dawców, pacjentom, dla których przeszczepienie szpiku było często jedyną nadzieją na odzyskanie zdrowia. To efekt naszej 13-letniej pracy, systematycznej edukacji, ale także zaangażowania wielu podmiotów, instytucji i tysięcy wolontariuszy, dla których ta idea łączy się z misją ratowania ludzkiego życia.

Jednym z takich podmiotów jest sieć sklepów GAMA, która regularnie i co roku wspierała akcje Fundacji DKMS. GAMA również i w tym roku weźmie udział w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi i zorganizuje akcje rejestracyjne w wybranych sklepach na terenie Polski w dniach 27-28 maja. W akcje włączają się pracownicy sklepu, jak również lokalna społeczność.

Kto może zostać potencjalnym Dawcą i jak to zrobić?

W dniu rejestracji należy zgłosić się do jednego z punktów rejestracyjnych. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Już po akcji, gdy wymazy trafią do laboratorium, na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym Chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.