Milion złotych na synagogę

2022-05-16 08:25:10(ost. akt: 2022-05-16 21:54:48)   Artykuł sponsorowany
Fot. Monika Nowakowska

Fot. Monika Nowakowska

Barczewska synagoga została laureatem konkursu Fundacji Most the Most „Nasz Zabytek”, a tym samym otrzyma milionowe dofinasowanie na jej rewitalizację. Wszystko dzięki mieszkańcom Barczewa i powiatu olsztyńskiego. Teraz czas podjąć decyzję, jakie będzie jej przeznaczenie. O tym także postanowią sami mieszkańcy.
Na apel Fundacji Most the Most o zgłaszanie zabytków z Warmii i Mazur do konkursu „Nasz Zabytek” z entuzjazmem odpowiedzieli mieszkańcy regionu. Ci licznie zgłosili dawną synagogę z Barczewa. Uznali, że budynek zasługuje na remont, na nowe oblicze. Tak oto synagoga znalazła się na liście konkursowej wraz z innymi 39 obiektami. Ocenę formalną przeszły 22 zabytki, ale tylko 11 właścicieli zdecydowało się uczestniczyć w konkursie. Synagoga stanęła w szranki z wiatrakiem z Bęsi, klasztorkiem z Nidzicy, wieżą z Pasymia, murami obronnymi z Olsztyna, Diablą Górą ze Srokowa, młynem z Młynar, domem modlitwy menonitów z Jeziora, szkołą z Bożem, kościołem ewangelickim z Kobułt oraz kamienicą z Działdowa i zwyciężyła. Decyzję o wygranej podjęła komisja konkursowa.

Obrazek w tresci

Fot. Monika Nowakowska

Zasługa mieszkańców
- Każdy zgłoszony obiekt jest inny i ważny z pewnością dla swojej społeczności, dlatego tym bardziej cieszy, że laureatem tego konkursu została właśnie nasza synagoga. Ten zabytek zasługuje, by przywrócić mu świetność, by był dostępny mieszkańcom i turystom przez cały rok. Na nowo nabierze blasku i estetyki. Trafi tu milion złotych na rewitalizację, a to zasługa mieszkańców, którzy pokazali, że zależy im na synagodze i za to wsparcie i inicjatywę serdecznie dziękuję – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.
Synagoga w Barczewie to jedyny tego typu zachowany obiekt w naszym regionie i w tym tkwi jego siła, która przekłada się na zainteresowanie turystów i lokalnej społeczności. Powiat Olsztyński jako właściciel obiektu wymienił już instalację elektryczną i okna. Udało się także pozyskać dotację Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na badania architektoniczne, ekspertyzę techniczną i projekt budowlany elewacji, stolarek oraz wnętrz synagogi.
- Chcemy, by synagoga była otwarta cały rok. To będzie możliwe, gdy założymy nowoczesne ogrzewanie ekologiczne. Liczę, że w ciągu dwóch lat uda nam się te cele zrealizować. Dziś mieści się tu Powiatowa Galeria Sztuki SYNAGOGA, w której w sezonie letnim odbędzie się wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych – dodaje starosta.

Obrazek w tresci

Fot. Monika Nowakowska

Obrazek w tresci

Fot. Monika Nowakowska

Pomysł na synagogę
Czas na kolejny etap konkursu. Ponownie wszystko jest w rękach naszych mieszkańców. To oni zabiorą głos i zadecydują, jaka ma być funkcja społeczna naszego zabytku.
- Zachęcam wszystkich, by pobudzili swoją kreatywność i wymyślili dodatkowe funkcje, które nasza synagoga mogłaby pełnić po przeprowadzeniu prac. Macie wpływ na to, jak będzie służyć naszej wspólnocie przez następne lata – mówi Krystyna Szter, kurator barczewskiej galerii i dodaje: - Chciałabym, by pod tym naszym warmińskim niebem była miejscem, które łączy wszystkie religie, wszystkie kultury i wszystkich ludzi. Stała się centrum spotkań artystów z mieszkańcami i by przybliżała historię tego obiektu, o której nie możemy zapomnieć.
Przez trzy tygodnie (od 16 maja do 6 czerwca) Fundacja Most the Most będzie zbierać pomysły od mieszkańców. Można je zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej – www.mostthemost.pl lub telefonicznie pod numerami - 517 884 088 lub 22 47 55 111. Następnie wszystkie przeanalizuje i omówi z przedstawicielami Powiatu Olsztyńskiego. Niezbędna będzie też akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie zostanie wybrany najlepszy zamysł. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.
Monika Nowakowska


ZADECYDUJCIE
1. Nadajcie synagodze nowe życie.
2. Pomyślcie o uzasadnieniu pomysłu. Odpowiedzcie jak jego realizacja będzie służyć mieszkańcom i ich integrować? Wejdźcie na stronę: www.mostthemost.pl, wybierzcie zakładkę Nasz Zabytek – warmińsko-mazurskie, kliknijcie w formularz zgłoszeniowy, wypełnijcie go i wyślijcie.
3. Możecie też zadzwonić - 517 884 088 lub 22 47 55 111 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Kulturalnie w synagodze
Krystyna Szter, kurator barczewskiej galerii: – Na początek czerwca zaplanowaliśmy spektakl „Motyle ze stali” Elżbiety Mierzyńskiej, przygotowany przez Teatr jak Marzenie z Lidzbarka Warmińskiego. Dwa tygodnie później zapraszam na szabasowy wieczór, czyli „Szalom, szalom”. To wspólne przedsięwzięcie naszej galerii, Beaty Brokowskiej, chóru Collegium Baccalarum pod kierunkiem Agaty Wilińskiej oraz zespołu Warmia Klezmer Band. Na lipiec zaplanowaliśmy wernisaż pasteli Melanii Olędzkiej „Wędrówki po Warmii”, wystawę fotografii Pawła Strzelca oraz koncert poświęcony twórczości mistrza tanga argentyńskiego, kompozytora Astora Piazzolli, w wykonaniu nauczycieli Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. W sierpniu odbędzie się plener malarski w Głotowie, który zakończymy wystawą poplenerową. Śladem roku ubiegłego zorganizujemy również wystawę „Kobiece impresje”. To tylko część zaplanowanych wydarzeń.