Co dalej z szubienicami? Pytamy Roberta Szewczyka z i Radosława Nojmana

2022-05-13 19:21:03(ost. akt: 2022-05-13 16:08:14)
Szubienice

Szubienice

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Decyzja prezydenta Piotra Grzymowicza o pozostawieniu szubienic na swoim miejscu wywołała wiele kontrowersji. Wiele wątpliwości narasta wobec rzetelności sondażu przeprowadzonego przez miasto, dlatego padł pomysł innego głosowania.
Sondaże mają to do siebie, że są tylko sondażami. Może zatem warto wykorzystać instrument, który mamy w Olsztynie i poznać zdanie każdego mieszkańca miasta, który zechciałby je przedstawić.

Mamy taki instrument, z którego możemy skorzystać. To system głosowania na projekty OBO.

Każdy z mieszkańców przy jego pomocy mógłby wypowiedzieć się w sprawie pomnika. Wystarczy zadać dwa pytania: czy pomnik ma zostać, czy zniknąć z centrum Olsztyna.

Zapytaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Roberta Szewczyka z PO i szefa klubu radnych PiS Radosława Nojmana o ich zdanie w tej sprawie.

— Uważam, że decyzję w sprawie szubienic należy już podjąć. Za długo się to wszystko przeciąga i generuje niepotrzebne koszty — mówi Robert Szewczyk w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" — Przeprowadziliśmy sondaż, który wydawał się najlepszą metodą, która nie generowała ogromnych kosztów. Mamy teraz jego wyniki i decyzję prezydenta w oparciu o nie. Najlepszą metodą byłoby oczywiście zorganizowanie referendum, tym bardziej, że ustawodawca dopuszcza taką możliwość w sprawach ważnych dla mieszkańców. Tylko wtedy to nie byłoby kilka tysięcy złotych jak w przypadku sondażu.

I dodaje: Co do OBO, to nie sądzę, żeby była prawna możliwość wykorzystania tej opcji w głosowaniu w sprawie szubienic. Musimy pamiętać, że obowiązują nas określone procedury.

— Nie widzę przeszkód, co więcej, dostrzegam wiele pozytywnych stron takiego rozwiązania. Wykorzystanie narzędzia, które jest stosowane przy głosowaniu nad projektami OBO, pozwoliłoby na wypowiedzenie się w sprawie pozostawienia lub relokacji "szubienic" znacznie większej liczbie olsztynian niż w przypadku sondażu zleconego przez prezydenta Olsztyna. Każdy mieszkaniec naszego miasta, który ma konkretne zdanie w tej kwestii, przynajmniej miałby możliwość je wyrazić. Wynik takiego głosowania byłby bardziej miarodajny i, jak przypuszczam, znacząco odmienny od tych sondażowych. A o faktycznym nastawieniu społeczeństwa do tego reliktu komunizmu najlepiej świadczy, w ostatnim czasie, wygląd jego samego oraz okolicy — skomentował Radosław Nojman, szef Klubu Radnych PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta.

Karol Grosz

Czy zgadzasz się z decyzją prezydenta Piotra Grzymowicza?
pokaż wyniki »

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marlog #3099340 14 maj 2022 15:40

  Pisanie o pomniku nie podając jego prawidłowej nazwy jest jak pisanie o polityku "debil", przecież wszyscy wiemy który polityk to debil.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3099314 14 maj 2022 01:50

  A w Moskwie jest pomnik Kosciuszki i ul.Warszawskaja w Kaliningradzie ul.Olsztynskaja nikomu nie przeszkadza a w Olsztynie nie mogla byc nawet Gagarina musi byc sybirakow jakas taka zimna nazwa, o bym calkiem zapomial Rosjanie dosyc ostro wzieli sie za Odesse, za jakis tydzien moze w Polsce cos powiedza, w Polsce jeszcze ciagle o Mariupolu gadka, ci azovcy co przezyli to w Polsce beda bandziorowac, w Warszawie ubili mlodego chlopaka a mialy pryjezdzac dieti i matki, nawet dla ambasadora nie mogu bezpieczenstwa dac, ukraince kurvy, bladzie go farba oblaly, wstyd dla polskich naczelnikow i stroicielstwa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-26) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. BZ #3099287 13 maj 2022 19:56

   Mam pytanie do redakcji, jak długo na głównej stronie będzie powiewać flaga obcego wrogiego nam państwa? A może to nie jest Gazeta Olsztyńska, a już Gazeta ukraińska.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)