Problem bobrów nad jeziorem Długim w Olsztynie. Co miasto powinno z nimi zrobić?

2022-05-13 19:31:56(ost. akt: 2022-05-16 08:32:26)
Bobry grasujące nad jeziorem Długim w Olsztynie to nie lada problem

Bobry grasujące nad jeziorem Długim w Olsztynie to nie lada problem

Autor zdjęcia: Czytelnik GO

Nad jeziorem Długim pojawił się nie lada problem. Przyczyną niezadowolenia mieszkańców są...bobry, które za nic mają sobie starania miasta i dewastują linię brzegową jeziora. Co zrobi z tym Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu?
Od jakiegoś czasu mieszkańcy Olsztyna mają problem z bobrami nad jeziorem Długim. Główną przyczyną są walory estetyczne przy ścieżkach spacerowo-rowerowych i bezpieczeństwo przechodniów . Wciąż widać nowo podgryzione czy przewrócone drzewa.

Z prośbą o interwencję zwrócił się do nas czytelnik, który w liście do redakcji napisał, że

Jako mieszkaniec Olsztyna uwielbiam spacery bądź przejażdżki rowerowe wokół jez. Długiego. Urokliwa, kilkukilometrowa trasa pozwala na oderwanie się od wielkomiejskiego zgiełku i pozwala na bliski kontakt z przyrodą. Jednak od dłuższego czasu wpada w oczy podstępująca degradacja drzew przy linii brzegowej. Jej sprawcami są bobry, które upodobały sobie roślinność wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej. Szczególną aktywność wykazują w północnej części jeziora, chociaż ślady ich działalności widać wokół. Pozostałości po drzewach w postaci "zatemperowanych" kikutów pieńków sprawiają przygnębiające wrażenie. Tam, gdzie wcześniej rosły nawet dorodne drzewa, obecnie jest prawie pusty brzeg. W ostatnich dniach zauważyłem, że bobry wkraczają na nowe terytoria.

Postuluję, by instytucje miejskie zajmujące się porządkowaniem i ochroną terenów zielonych Olsztyna, podjęły działania zabezpieczające drzewa przed działalnością dzikich zwierząt. Wydaje mi się, że otoczenie pni metalową siatką (podobnie jak w południowej części jeziora lub w Parku Centralnym), zatrzyma niszczycielskie działanie bobrów a widok zadrzewionych brzegów będzie nadal cieszył spacerowiczów.

Proponuję szybkie działanie ochronne, dopóki nie będzie za późno
.

Fot. Czytelnik GO

Postanowiliśmy interweniować i zapytać o zdanie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu.


— Drzewa podgryzane przez bobry w większości przypadków znajdują się bezpośrednio w linii brzegowej jeziora Długiego, częściowo zanurzone stanowią wówczas konstrukcję ich żeremi, a w czasie najtrudniejszych warunków pogodowych także istotny składnik ich pożywienia — tłumaczy nam Michał Koronowski rzecznik prasowy ZDZiT-u,

— Drzewa będące w zainteresowaniu tych ssaków nad jeziorem Długim, to przede wszystkim osika i wierzba, a więc gatunki licznie występujące w tym rejonie — zauważa Koronowski — Nie zapominajmy także, że zwierzęta te są w Polsce gatunkiem częściowo chronionym, jak również chronione prawem międzynarodowym, każde działanie uniemożliwiające bobrom podgryzania drzew mogłoby negatywnie wpłynąć na ich zdolność do przeżycia — odpowiada dalej rzecznik ZDZIT-u.

I dodaje: Przypominam również, że większość cennych drzew – wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego, na trasie do mostu została już wcześniej zabezpieczona przez ZDZiT specjalną siatką utrudniającą bobrom ich podgryzanie. Północna część jeziora Długiego stanowi leśną część rekreacyjną i wchodzi częściowo w skład Lasu Miejskiego. Gdyby osiatkowane zostały wszystkie drzewa nad jeziorem Długim, to bobry zmuszone byłyby przenieść się w inne miejsce, które niewykluczone, że także wywołałoby niezadowolenie u części mieszkańców.

Fot. Czytelnik GO

Zatem... czy mamy się czym martwić? Czy ZDZiT nic z tym nie zrobi?


Służby miejskie zapewniają: Chcę wyraźnie podkreślić, że tereny rekreacyjne i miejsca często odwiedzane przez olsztynian są kontrolowane przez inspektorów ZDZiT, a w przypadku stwierdzenia sytuacji zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców, podejmowane są odpowiednie interwencje.

Pozostaje więc przyzwyczaić się do wybryków ziemno-wodnych gryzoni, a drzewa kładzione do wody podziwiać jako precyzyjną pracę inżyniera.

Anna Głazek

Fot. Czytelnik GO
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3099412 15 maj 2022 21:40

  Mnie bobry podniecają.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. grand #3099343 14 maj 2022 18:22

  Jestem za bobrami . Jezioro to ich dom i to my jesteśmy gośćmi na ich terenie. A pan rowerzysta nie jeździ gdzieś indziej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Zdzisław Dyrman zasadniczo #3099338 14 maj 2022 12:28

   BZ i Dorota, widać oboje macie jakieś niezaspokojone potrzeby. Nie moglibyście się umówić i powylizywać sobie nawzajem? Pod portretem Lenina?

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Dorota #3099320 14 maj 2022 06:04

    Dlaczego ta ukraińska gazeta pisze o bobrach w Olsztynie??? Nie może pisać o Banderze?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-28) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. OMG #3099311 13 maj 2022 22:17

     "Problem bobrów nad jeziorem Długim w Olsztynie" to nie problem bobrów tylko miasta...

     Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)